Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимира Величкова, Български дарителски форум:

Кризата поставя в риск оцеляването на граждански организации

Красимира Величкова
Снимка: БГНЕС

В социалната система има изградена инфраструктура за подпомагане на хора със специфични потребности. Кризата изостря проблемите в този сектор, защото от една страна потребностите се увеличават, от друга ресурсите намаляват. Дарителите са фокусирани върху това да даряват на болниците, за да се справят със заразата от коронавируса, причиняващ Covid-19.

"В този смисъл това, което наблюдаваме от държави около нас, колеги, които работят на терен в цяла Европа е, че има политики, които са насочени към подпомагането на гражданските организации. Т.е., те са част от мерките, както тук има мерки за малкия и за микробизнеса. Такъв тип мерки е важно да бъдат измислени и за гражданските организации. Разбира се, на първо място за онези организации, които са на първа линия, обслужващи тези уязвими групи хора", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Красимира Величкова, изпълнителен директор на Българския дарителски форум.

Величкова призова всички неправителствени организации да попълнят въпросник, за да събере Българският дарителски форум данни за техните затруднения в кризата. Информацията ще се използва, за да бъдат отправени препоръки към дарителите и държавата.

"От една страна знаете, че организациите се финансират чрез проекти, чрез финансиране на проекти. Голяма част от организациите са затруднени да осъществят дейностите по проектите си - и организации в образователната сфера, и организации в социалната сфера. Голяма част от проектите са свързани с работа в общността, работа сред хората, работа в училище, работа в институции, а сега поради извънредните мерки тези дейности не могат да бъдат осъществявани", обясни Величкова.

Има риск, когато донорите не са гъвкави, да загубят средства. Това ще доведе до невъзможност да се плащат възнаграждения на наетите в организациите.

"Поставя под риск цялата гражданска инфраструктура, която е градена с години и която виждате, че в момента въпреки трудностите работят на терен. На терен работят общините, работят заедно. Почти във всички щабове на местно ниво има активни граждански организации, които помагат с доброволци, с допълнително събиране на дарения. Така че е много важно да мислим как да съхраним тази гражданска инфраструктура и да не позволим тя да се разпадне вследствие на кризата", изтъкна Красимира Величкова. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57