Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическа употреба на пандемията

Жена преминава покрай билборд в Техеран, 18 април 2020 г. Страната е сред най-засегнатите от Covid-19 с над 5 хиляди починали.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията от Covid-19 заема челно място в новинарските емисии по света. Властите се обръщат пряко към обществото с последна информация за ситуацията и решенията, които се вземат за справяне с вируса.

Пандемията от коронавируса отключва управленски модели на поведение, разкриващи различни приоритети. Русия например е с наложени международни санкции заради анексирането на Крим. Подобни рестрикции, оказващи удар по икономиката, създават допълнителни предизвикателства при справянето с коронавируса.

„Кремъл, особено при трудни за икономиката времена, обикновено има склонност да се опита да установи отново връзки със  Запада. Това личи и при тази пандемия, особено с колапса при цените на петрола и все по-голямата неяснота за устойчивостта на ситуацията с бюджета.  Опитът да се убеди Запада да вдигне санкциите, да използва пандемията като претекст да се премахнат някои санкции спрямо Русия, е все по-ясен“, смята Мария Снеговая е научен сътрудник към Центъра за анализи на европейската политика.

Експерти виждат подобни намерения и сред управляващите в Техеран. Джеймс Филипс, научен сътрудник към Фондация „Херитидж“ коментира, че Иран обвинява за пандемията един от основните си врагове. 

„Това, което отличи Иран, е как страната военизира описанието на това как е бил разпространен вирусът. В това описание се твърди, че Съединените Щати са отговорни за измисляне на вируса чрез биооръжие, за да предизвикат пандемия. Сега се опитват да използват здравната криза за оказване на натиск санкциите, въпреки че американските санкции не блокират вноса на медицински и хуманитарни средства, храна и други.“

Линейки, транспортиращи заразени с коронавирус към местна болница в Санкт Петербург. 27 април 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Подходът на страни като Русия и Иран се приема като пример как нуждата от факти в ситуация на пандемия може да се сблъска с желанието на авторитарни правителства да се възползват от случващото се.

Русия в началото на пандемията се опита да използва ситуацията, за да постигне определени дългосрочни цели, които Москва се опитва да постигне спрямо Съединените Щати и Европа. Много институции, които следят за дезинформация, регистрират засилване на кампанията по дезинформация спрямо западните страни, отбелязва Мария Снеговая.

В дезинформация са обвинявани и медии в Америка. Крайнодесни публикации и в този момент разпространяват конспиративни теории. Сред тях - демократите умишлено преувеличават броя на загиналите от Covid-19, пандемията е дело на враговете на президента Доналд Тръмп, пандемията е започнала в китайска лаборатория.

Самият Тръмп също бе критикуван за лансиране на недоказани методи за лечение на вируса. В  Русия, където медийната среда страда от ограничен плурализъм, вълната от дезинформация е била прокарана необмислено от властите, изтъква Мария Снеговая.  

„Едно от използваните описания на случващото се обвинява геополитически врагове за създаването на вируса. Обвинените са страни като САЩ, Литва и Латвия, но няма едно постоянно описание. За мен този опит в началото не е бил добре обмислен. След като ситуацията в Русия започна да се влошава, преднамерената посока на тази кампания по дезинформация изглежда се разводнява.“

Анализаторите са на мнение, че печелившият ход за държави като Русия и Иран е промяна в приоритетите. 

„Съединените щати трябва да продължат да правят това, което са правили в миналото - да предлагат прозрачно медицинска помощ на иранските граждани, но не по начин, който да подпомага иранския режим. В крайна сметка това е режим, на който не му пука за гражданите и всъщност възприема гражданите като основна заплаха за съществуването си. За съжаление те поставиха по-голям акцент върху запазването на реномето си, вместо на запазят живота на иранчаните“, казва Джеймс Филипс. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Салим завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти, така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08