Чехия стана един от европейските примери за най-голямо олекотяване на противоепидемичните мерки. Това обаче се случва след строга карантина в рамките на два месеца, в които почти целия стопански живот беше сложен на пауза.
От понеделник в страната отпаднаха много от строгите ограничения за магазини, предприятия и други работни места. На едно място вече могат да се събират до 10 души. Още по-смела е следващата стъпка от плана на правителството, която предвижда при липса на втора вълна, от 25 май да отворят външните части на ресторанти, както и моловете.
Безотговорен ли е планът на Чехия? Заразените в страната приближават 8000. Темпът на нови случаи падна под 100 на ден, но може би олекотяването ще рискува той отново да се увеличи. Какво дава увереност на чешките власти, че не застрашават резултата от строгата карантина, както и здравето на населението?
Повод да погледнем към Чехия е и тема, в страни от коронавируса. В началото на вече миналия месец местните власти в Прага премахнаха паметника на съветския маршал Иван Конев, освободил града в края на Втората световна война. Демонтажът на монумента предизвика остра реакция от страна на Русия. Тази седмица представители на местната власт в Прага съобщиха, че са под полицейска охрана, след като местно издание съобщи за предполагаемо пристигане на руски шпионин, снабден с рицин.
За мерките, пандемичните и политически заплахи Константин Мравов разговаря с Веселин Вачков - български журналист, който е директор на чешкото издание „Лидове новини“.
Чехия обяви смел план за постепенно отпадане на противоепидемичните мерки. Той предвижда и отваряне на заведения още през май. Как обосноваха властите по-либералния подход?
Мерките, които Чехия възприе още около 10 март бяха доста радикални, но доста ефективни. Чехия разполага и с доста солидно здравеопазване – безплатно е, с гъста мрежа от болници, и същевременно с разхлабването на мерките се въвежда механизмът „хитра карантина“, който ще позволи на епидемиолозите бързо и ефикасно да откриват нови огнища на заразата.
Наблюдават ли се фалити на по-малки фирми, особено в застрашени отрасли, като търговията и туризма?
Все още не, но очакванията са, че в сферата на туризма ще има много освободени хора. Правителството все пак даде някакви средства, както на малките, така и на големите фирми. След края на извънредното положение част от тези средства няма да могат да бъдат изразходвани.
Във време на извънредно положение представители на местните власти в Прага, включително кмета на столицата Зденек Хриб, обявиха, че са със специална охрана заради премахването на паметника на съветския маршал Иван Конев. Русия реагира много остро на премахването, а кметът на 6-ти район Онджей Колаж директно заяви, че е под полицейска защита на неизвестно място, защото по петите му е руснак, който иска да го ликвидира. В местни медии излезе информация, че служител на руските служби, снабден с отрова, наистина е пристигнал в Чехия.
Как изглеждат нещата към момента - реална заплаха или политически игри?
Никой официално в Чехия не е потвърдил това. Но полицията превантивно въведе надзор над трима местни политици, които бяха свързани с отстраняването на паметника. Трудно е да се каже колко процента има истина в това.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Лидерите на Камбоджа и Тайланд се споразумяха за "незабавно и безусловно" прекратяване на огъня, влизащото в сила от полунощ, в опит да сложат край на най-смъртоносния си конфликт от повече от десетилетие след пет дни на ожесточени боеве, предават Ройтерс и Франс прес. На фона на международните усилия за потушаване на конфликта,..
Ликвидиран е пожарът на 2 хил. метра надморска височина в Рила, който горя дни наред и обхвана площ от 800 дка от които 200 дка гора - низово, и 600 дка сухи треви, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Продължава гасенето на пожара на вагоните със слама на площадката при ТЕЦ "Бобов дол". От природен парк Рилски манастир..
Заплатите на младите лекари е със 100 или 200 лв. по-малка от лекари с 30-годишен трудов стаж. Разликите идват от стажа и какво ще си докарат като доход от допълнително плащане от пациентите, обясни в интервю пред БНР бившият здравен министър д-р Стефан Константинов. Според него системата на здравеопазване се стреми да осигури пациенти..
Властта ще бъде стабилна поне до следващата пролет. Такава прогноза направи пред БНР Васил Тончев, социологическа агенция "Сова Харис". "Докато се извършат промените, навлезе еврото и се видят ефектите от тази реформа". Предстои сериозно преструктуриране на политическото пространство , което предизвиква и толкова остри отношения и..
Премиерът Росен Желязков обяви, че по негово разпореждане информацията за пожарите се предоставя само от сформирания оперативен щаб и отказа да коментира отправените в Пловдив критики на президента Румен Радев към правителството за липса на летателна техника за гасене. Премиерът направи коментара си в молдовската столица Кишинев, където е на..
Община Габрово ще отпуска месечни стипендии на студенти, записани в специалности с дефицит на кадри. Мярката е продиктувана от недостига на специалисти в сферата на здравеопазването и техническите сектори. Правилата, по които ще се отпускат месечни стипендии на студенти, предстои да бъдат разгледани от общинските съветници. Предложението на..
Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..