Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Котка в стената“ - пръст в раната на ксенофобията и расизма

Сниманият в Лондон "Котка в стената" на режисьорския тандем Мина Милева и Весела Казакова вече е достъпен свободно в Амазон Прайм (Amazon Prime) от 27-ми април до 6-ти май за зрителите в Съединените щати.

Една котка се превръща в ябълката на раздора в общински блок в Лондон. Риж красавец оголва предразсъдъците на обществото ни, лицемерието, зад което се крием, вечния конфликт между имигрантите и местните жители в една Великобритания, която не обича неканени гости.

За нашите английски приятели това беше доста болезнено, защото слага пръст в някаква рана. "Вие си позволихте да ни покажете огледалото в лицата". Усетихме неприятни емоции в някои от тях.“ Това споделят Мина Милева и Весела Казакова в интервю за предаването „Време за живот“. 

Представителите на английската филмова индустрия, с които те работят, се оказват проевропейски настроени и се възхищават на „Котка в стената“. Определят продукцията на "Активист 38" като абсолютна дисекция на нашето общество, защото всичко е показано такова, каквото е, а не плакатно, представено по малко и схематично.

Разгледахме източноевропейците не само като положителни герои, но малко и като сноби. Те са интелигентни, с висше образование, отишли са в Лондон, за да се реализират, но се мислят за по-специални“, казват създателите на филма Мина Милева и Весела Казакова. 

В главните роли влизат българските актьори Ирина Атанасова и Ангел Генов, които живеят в Лондон от години и съдбата на персонажите им е до болка позната, което допринася за тяхната органична игра.

Интересна е историята и на котката Чедър с ирландско потекло.

„Намирането на котката беше абсолютна епопея“, спомнят си от екипа, който три дни преди снимките панически търси подходящата рижава котка. Благодарение на актрисата Ирина Атанасова откриват Чедър, който проявява характер на „възпитан банков чиновник“, типично по британски

Всъщност и случката с котката във филма е реална. „Прибрахме една котка, която се оказа на съседите, а те бяха на наркотици и точно когато се скарахме с тях на вратата, тя се фръцна и се оказа, че се е скрила в една дупка зад бойлера“, поясняват Мина и Весела.

Весела Казакова /л/ и Мина Милева /д/

По време на снимките двете момичета се справят с най-различни предизвикателства, понякога са на ръба и да се откажат, но смятат, че всичко е било благословено и нещата се уреждат в последния момент. 

Във филма има сцена с едно 100 килограмово момиче на 12 години. За всеки кастинг режисьор да открие актриса за този персонаж е почти непосилно. Отново дни преди тежки снимки Весела и Мина намират своята Кадиша в супермаркета, която се оказва, че иска да бъде актриса и посещава драма уроци. „Тя се справи много добре, беше прекрасна“, отчита режисьорският дует.

„Другата ни супер странна случка е с възрастната ни актриса във филма - Гилда Уо, която ни помагаше много и с цялостното поведение на хората от работническата класа. Гилда имаше само едно условие – да не играе с питбул, а тя точно това трябва да прави. Не знаехме какво да правим. Гилда влезе, видя кучето и каза: „Започваме“. Страхуваше се, но направи онова, в което актьорите са много добри – да преценят бързо обстоятелствата. След това я попитахме как така се съгласи, а тя каза: „Огледах кучето. Видях, че е свестно и си казах - давай!“

Цялото интервю на Радослава Топалова с Весела Казакова и Мина Милева за предаването "Време за живот" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30