Спорт и изолация или възможно ли е провеждането на пълноценен тренировъчен процес в условията на Covid-19?
Нидерландците казват “да”, отваряйки вратите на 21 от своите бази за спортна подготовка с едно условие - те ще могат да се използват за групови тренировки само от топ спортисти и млади спортни таланти. Местното правителство даде зелена светлина за това в края на изминалата седмица. Още в четвъртък спортистите бяха добре дошли в “сърцето на нидерландския спорт”, както наричат базата “Папендал”. Базата, която разполага и с хотел и ресторант, дава възможност на около 400 спортисти ежедневно да тренират там.
Спринтьорката Дафне Схипърс беше изключително щастлива, че вече не е сама на лекоатлетическата писта. “Много е приятно, че отново можем да тренираме заедно”, възкликна тя след първата групова тренировка на отбора от началото на епидемията от Codiv-19 и ограниченията за спортуване въведени заради него в Нидерландия.
Тук ми се иска да поставя въпроса, защо не поставиха в изолация, т.е. в затворен комплекс всички, трениращи там спортисти, техните треньорски щабове, лекарски екипи и обслужващ персонал, за да предотвратят възможното разпространение, както сред хората на базата, така и сред тези, с които те имат контакт извън нея. Единственият съвет на Нидерландския институт по обществено здраве и околна среда е да се спазва дистанция от 1.5 метра между трениращите и между всички останали, участващи в тренировъчния процес. Въведените през изминалата седмица нови правила за спортуване ще са валидни до 20 май, когато правителството ще обяви какви са следващите стъпки и препоръки, и дали ще има разхлабване или затягане на мерките.
Всъщност въпросът сега е дали взетото от правителството решение само определена част от хората в една и съща възрастова група да могат да спортуват заедно и да използват спортните съоръжения не е дискриминация спрямо останалата част от тази група хора в Кралство Нидерландия.
Няма никаква логика да ограничиш част от пълнолетното население на една държава да спортува групово, а да разрешиш на друга да го прави. И тук не става въпрос за ограничаване на рискова част от населението. Още повече, че именно спортуващите на високо ниво, които тренират и се състезават на границата на човешките възможности и изтощават ежедневно до максимум своите организми, са тези, които имат най-слаба имунна система, т.е. това ги прави максимално уязвими по време на пандемии и епидемии. Според местното правителство излиза, че вирусните инфекции подбират кого да атакуват и кого не.
А дали е целесъобразно бази като “меката на кънки бягането” - “Тиалф”, които току що са получили спасителен пакет от 3 000 000 евро, да функционират за 100-200 души -състезатели по кънки бягане и шорттрек?
Друг потресаващ факт е, че част от плувците и състезателките по синхронно плуване от националния отбор са използвали без разрешение от властите, т.е. нелегално басейна, на който нормално тренират и не са наказани. Нито те, нито ръководителите на Нидерландската плувна федерация, които са знаели за това.
Нидерландският модел за спорт в условията на Covid-19 определено има недостатъци и най-големият му такъв е, че дискриминира. Ако груповият спорт е опасен, той е опасен за всички в една възрастова група, не само за част от тях.
Добър вариант е този, предоставен на американските спортисти. Те могат да тренират само индивидуално засега, като за целта им се осигурява необходимото оборудване за тренировки у дома в щатите, в които има пълна карантина, плюс такова, което да могат да използват и навън за индивидуални тренировки в щатите, в които това е позволено.
Интересна е идеята и на представителите на Националната баскетболна лига в САЩ, които искат да затворят всички отбори и техния персонал на територията на “Дисниленд” във Флорида, където ще имат всичко необходимо за провеждането на мачове и тренировки. Това, за което нидерландците не са се сетили, вероятно ще бъде осъществено от американците, за да не им пропадне баскетболния сезон.
Руснаците в лицето на своя национален отбор по художествена гимнастика вече даже са приложили в действие този модел. Те тренират и живеят в изолация заедно с целия си обслужващ персонал, защото това е единствения шанс гимнастичките да не загубят своята спортна форма, която в този спорт трудно се връща.
Ето и мерките, които България предприема в тази сфера и които от днес са в сила:
- Разрешава се индивидуален спорт на открито - тенис на корт, лека атлетика, колоездене, плуване в открити и закрити плувни басейни (не и в СПА хотели). И при тях ще има регламент за санитарни мерки и допускане в съблекални. Разстоянието между спортуващите трябва да е 2.5 м. При басейните ще се мери температурата на посетителите, има поставен минимум на хлора във водата и предписания за дезинфекция в съблекалните на всеки час. Шезлонгите трябва да са на 4 метра един от друг.
Отборите на Ливърпул и Манчестър Юнайтед завършиха 2:2 в мач от 20-ия кръг на английското футболно първенство. Провеждането на 216-то дерби межди историческите съперници бе поставено под въпрос заради снеговалежа в Ливърпул и заледените пътища, но в крайна сметка след две заседания, комисията по безопасност реши двубоят да се проведе. Самият..
Владимир Зографски преодоля квалификациите и се класира за същинската част на последното състезание от веригата в ски-скока "Четирите шанци" в Бишофсхофен. С номер 33 на екипа, самоковецът даде резултат от 135.0 метра и се нареди на 22-а позиция в класирането с общ резултат от 134.1 точки, включващи и оценката му за стил. Напред към..
Норвежката звезда в ски-бягането Йоханес Клаебо затвърди статута си на фаворит, след като спечели тазгодишното издание на веригата "Тур дьо Ски". Това е негова четвърта купа и така се изравнява с Дарио Колона (Швейцария). Последното от седемте състезания във веригата, което се проведе днес, беше дисциплината 10 км масов старт свободен стил...
Хърватката Зринка Лютич спечели втори пореден слалом за Световната купа по ски-алпийски дисциплини, след като триумфира на състезанието в словенския курорт Кранска гора. 20-годишната Лютич надделя в оспорвана надпревара с швейцарката Уенди Холденер. Двете дадоха най-добро равно време в първия манш, а във втория отново бяха над всички, като..
Състезателката по спортна гимнастика Валентина Георгиева спечели приза за най-добър млад спортист на България за 2024 година. Георгиева заслужи отличието в 13-ата анкета до спортните журналисти, която се организира от сайта за детско-юношески спорт Viasport.bg и Фрий Медиа Груп. В допитването участваха 86 представители на медиите, които..
Испанецът Хулио Веласкес е новият старши треньор на представителния тим на футболния Левски, съобщи официалната страница на "синия" клуб. Договорът на специалиста е за срок от година и половина. В щаба му влизат помощник-треньорите Фернандо Гаспар Лаборие и Дарко Тасевски, треньорът на вратарите Божидар Митрев и кондиционният треньор Хосе..
Футболният отбор Левски започна подготовка за новия сезон. Играчите бяха изведени от капитана Вандерсон Цунами, а първото занимание е водено от доскорошния помощник на Станислав Генчев - Дарко Тасевски. Тренировката изгледаха и повече от 100 привърженици на тима. 22 футболисти на Левски излязоха за първо занимание, като сред тях е и бразилецът Евертон..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..