Спорт и изолация или възможно ли е провеждането на пълноценен тренировъчен процес в условията на Covid-19?
Нидерландците казват “да”, отваряйки вратите на 21 от своите бази за спортна подготовка с едно условие - те ще могат да се използват за групови тренировки само от топ спортисти и млади спортни таланти. Местното правителство даде зелена светлина за това в края на изминалата седмица. Още в четвъртък спортистите бяха добре дошли в “сърцето на нидерландския спорт”, както наричат базата “Папендал”. Базата, която разполага и с хотел и ресторант, дава възможност на около 400 спортисти ежедневно да тренират там.
Спринтьорката Дафне Схипърс беше изключително щастлива, че вече не е сама на лекоатлетическата писта. “Много е приятно, че отново можем да тренираме заедно”, възкликна тя след първата групова тренировка на отбора от началото на епидемията от Codiv-19 и ограниченията за спортуване въведени заради него в Нидерландия.
Тук ми се иска да поставя въпроса, защо не поставиха в изолация, т.е. в затворен комплекс всички, трениращи там спортисти, техните треньорски щабове, лекарски екипи и обслужващ персонал, за да предотвратят възможното разпространение, както сред хората на базата, така и сред тези, с които те имат контакт извън нея. Единственият съвет на Нидерландския институт по обществено здраве и околна среда е да се спазва дистанция от 1.5 метра между трениращите и между всички останали, участващи в тренировъчния процес. Въведените през изминалата седмица нови правила за спортуване ще са валидни до 20 май, когато правителството ще обяви какви са следващите стъпки и препоръки, и дали ще има разхлабване или затягане на мерките.
Всъщност въпросът сега е дали взетото от правителството решение само определена част от хората в една и съща възрастова група да могат да спортуват заедно и да използват спортните съоръжения не е дискриминация спрямо останалата част от тази група хора в Кралство Нидерландия.
Няма никаква логика да ограничиш част от пълнолетното население на една държава да спортува групово, а да разрешиш на друга да го прави. И тук не става въпрос за ограничаване на рискова част от населението. Още повече, че именно спортуващите на високо ниво, които тренират и се състезават на границата на човешките възможности и изтощават ежедневно до максимум своите организми, са тези, които имат най-слаба имунна система, т.е. това ги прави максимално уязвими по време на пандемии и епидемии. Според местното правителство излиза, че вирусните инфекции подбират кого да атакуват и кого не.
А дали е целесъобразно бази като “меката на кънки бягането” - “Тиалф”, които току що са получили спасителен пакет от 3 000 000 евро, да функционират за 100-200 души -състезатели по кънки бягане и шорттрек?
Друг потресаващ факт е, че част от плувците и състезателките по синхронно плуване от националния отбор са използвали без разрешение от властите, т.е. нелегално басейна, на който нормално тренират и не са наказани. Нито те, нито ръководителите на Нидерландската плувна федерация, които са знаели за това.
Нидерландският модел за спорт в условията на Covid-19 определено има недостатъци и най-големият му такъв е, че дискриминира. Ако груповият спорт е опасен, той е опасен за всички в една възрастова група, не само за част от тях.
Добър вариант е този, предоставен на американските спортисти. Те могат да тренират само индивидуално засега, като за целта им се осигурява необходимото оборудване за тренировки у дома в щатите, в които има пълна карантина, плюс такова, което да могат да използват и навън за индивидуални тренировки в щатите, в които това е позволено.
Интересна е идеята и на представителите на Националната баскетболна лига в САЩ, които искат да затворят всички отбори и техния персонал на територията на “Дисниленд” във Флорида, където ще имат всичко необходимо за провеждането на мачове и тренировки. Това, за което нидерландците не са се сетили, вероятно ще бъде осъществено от американците, за да не им пропадне баскетболния сезон.
Руснаците в лицето на своя национален отбор по художествена гимнастика вече даже са приложили в действие този модел. Те тренират и живеят в изолация заедно с целия си обслужващ персонал, защото това е единствения шанс гимнастичките да не загубят своята спортна форма, която в този спорт трудно се връща.
Ето и мерките, които България предприема в тази сфера и които от днес са в сила:
- Разрешава се индивидуален спорт на открито - тенис на корт, лека атлетика, колоездене, плуване в открити и закрити плувни басейни (не и в СПА хотели). И при тях ще има регламент за санитарни мерки и допускане в съблекални. Разстоянието между спортуващите трябва да е 2.5 м. При басейните ще се мери температурата на посетителите, има поставен минимум на хлора във водата и предписания за дезинфекция в съблекалните на всеки час. Шезлонгите трябва да са на 4 метра един от друг.
Защитаващият титлата си отбор на Левски е на една победа от втори пореден триумф в първенството на България по волейбол за мъже. „Сините“ се наложиха драматично с 3:2 (25:22, 13:25, 25:20, 20:25, 17:15) гейма като гости на Локомотив Авиа във втория мач от финалния плейоф и така поведоха с 2:0 победи в серията, която се играе до три успеха от пет..
Президентът на Българската федерация по ски Цеко Минев определи 2024/2025 като „сезон-мечта“ по време на церемонията по закриването на спортно-състезателната година, на която бяха наградени най-заслужилите в четирите направления - алпийски ски, сноуборд, ски-бягане и ски-скок. През 2024 година БФСки отбеляза вековен юбилей, а кампанията се..
Националката на България за "Били Джийн Кинг Къп" Денислава Глушкова се класира за полуфиналите на сингъл на турнира по тенис на клей в Санта Маргерита ди Пула (Италия) с награден фонд 30 хиляди долара. Глушкова елиминира във втория си мач за деня четвъртата в схемата Жули Белграве (Франция) с 6:3, 6:3 за 93 минути. Тя взе началните три..
Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев бе санкциониран със забрана за изпълняване на функции за една среща и глоба от 3000 лева за насилствено поведение за мача-реванш от полуфиналите за Купата на България срещу ЦСКА. Наказанието е постановено по член 34 от дисциплинарния правилник и също е окончателно, съобщиха от Дисциплинарната комисия на..
Виктор Скерлев единствен от българските национали постигна победа във втория ден на Европейското първенство по джудо в Подгорица (Черна гора). Скерлев започна с успех в категория до 73 килограма срещу ирландеца Джошуа Грийн с "ипон" в 2:50 минута на срещата, но след това загуби от европейския вицешампион за младежи до 23 години Даниел Сегеди..
Чилиецът Николас Джари ще бъде първият съперник на Григор Димитров на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в Мадрид. Българинът, поставен под номер 15 в схемата, почива в първия кръг, а във втория ще срещне Николас Джари, който надигра квалификанта Даниел Алтмайер от Германия с 6:3, 6:2 за 78 минути игра. Димитров има добри спомени от..
Олимпийският, световен и европейски шампион Карлос Насар ще бъде официален гост на световното първенство по стрийт фитнес от 25 до 27 април в София. Очаква ше официалното откриване на шампионата утре да бъде уважено от държавният глава Румен Радев, министърът на младежта и спорта Иван Пешев и кметът на София Васил Терзиев. София ще приеме за първи..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...