„Важна е формулировката „извънредна епидемична обстановка“ в проектозакона, който да регламентира част от нормите, въведени със закона за извънредното положение, които да продължат да действат след изтичането му на 13 май“. Това коментира пред БНР адвокат Мария Петрова, член на медицинския съвет към правителството, с уговорката, че не знае в каква посока ще върви промяната в Закона за здравето:
„За да може с актове на министъра на здравеопазването да се въвеждат противоепидемични мерки, ние не трябва просто да сме в някаква епидемична обстановка. Имаме епидемични обстановки по отношение на морбили, грип. Представете си, че всяка година при всяка епидемична обстановка министърът на здравеопазването започва под шапката на епидемични мерки да ограничава права на гражданите... Би могло да се нарушат права на гражданите“.
В предаването „Преди всички“ адвокат Петрова допълни:
„По време на извънредното положение всички решения се движат, водени от емоция, страх и неизвестност и донякъде въвеждане в заблуждение обществото, а това е нещо, за което се поема отговорност“.
Тя квалифицира като „неграмотни“ на голяма част от заповедите на министъра на здравеопазването:
„Неграмотност от правна гледна точка и чисто житейски. Това, че сме в извънредно положение, не означава, че някой и някак ще ограничава граждански права, без това да е ясно правно обосновано и мотивирано и без това да подлежи на съдебен контрол... Липсват мотиви от юридическа гледна точка и е налице порочно творчество на тези актове“.
Адвокат Мария Петрова предупреди, че, ако нещата, които се правят, не са добре обмислени, то в държавата ще настъпи хаос.
„Липсата на капацитет и на време може да изиграе много лоша шега. Защото ще влезем в обхвата на Закона за нормативните актове, закони не трябва да се правят на коляно".
Интервюто с Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..