"За имунитета е важно да е регулиран, а не дисрегулиран. Не може да се мисли еднопосочно, че като си подсилваме имунитета, всичко ще е добре. Това е много тънка система, много добре регулирана система и изкуственото й тласкане в една или друга посока може да бъде доста опасно. Лично аз смятам, че взимането на имуностимуланти с концепцията - аз ще си подсиля имунитета и няма да боледувам, без това да е консултирано с лекар за определени показания, е нещо много рисково и нещо много нередно."
В началото на май бе отбелязан Световният ден за борба с болестта на Бехтерев. В България от това автоимунно заболяване са засегнати около 30 000 души. В късната си фаза болестта води до сериозни гръбначни изкривявания и инвалидизиране. С наличната съвременна терапия обаче тези последици могат да се забавят с десетилетия, дори и да бъдат избегнати.
Страната ни е сред първите 14 страни в света, въвели нов, революционен подход в изследването на автоимунните заболявания, а лабораторията на проф. Доброслав Кюркчиев използва най-съвременната методика за изследване на автоимунните заболявания.
Диагностиката на болестта на Бехтерев е до голяма степен диагностика на изключване, поясни в интервю за „Хоризонт“ проф. Кюркчиев. „Когато хората чуят болки в ставите, всичко това го свързват с думата артрит. Истината е, че артритите са много видове. Нашата роля като имунолози е да установим за какъв вид ставно засягане става дума, тоест първоначално ние трябва да отхвърлим доста други възможности.“
При болестта на Бехтерев променен имунологичен показател се открива при 95 на сто от пациентите. Той е много важен, защото е свързан с начина на образуване на автоимунната атака срещу собствените структури – гръбнака, големите стави, сухожилията, очите, а понякога и сърцето, посочи имунологът.
Диагностицирането на това заболяване се прави не толкова чрез имунологични методи, то е в сферата на ревматолозите, имунолозите имат само помощна роля, уточни Доброслав Кюркчиев.
До голяма степен склонността към това заболяване е генетично обусловена. Скрининг няма поради факта, че горе-долу около половин процент от популяцията е засегната от него, то не е от най-честите, допълни специалистът.
„Първоначално картинката може да е много неспецифична, но класиката са болки в големите стави – в кръста, в гърба, в тазобедрените стави, също така очни прояви – очите се засягат понякога. Това е едно от автоимунните заболявания, които се свързват предимно с мъжкия пол. Това не означава, че жените не боледуват.“
При наличие на симптоми като гореизброените хората трябва да се обърнат най-напред към ортопед и ревматолог, съветва проф. Кюркчиев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..