За пореден път беше отложен ремонтът на банята в Горна баня. Средствата, заложени за авариен ремонт на фасадата в размер на 700 000 лева, бяха извадени от бюджета на Столичната община. Жителите на квартала неколкократно сигнализират, че банята вече е опасна и се опасяват, че сградата няма да издържи още една зима в това състояние.
Минералната баня в Горна баня е построена в този си вид през 20-те, 30-те години на миналия век. Изградена е с решение на общината, предимно с доброволен труд на хората от квартала. Ползвала се е активно до края на 80-те години на XX век. Оттогава започва и нерадостната съдба на сградата, особено след даването на концесия на минералната вода, която е в непосредствена близост до банята. Това се случва през 1999-2000 г., припомня Дарина Лучанска от Инициативния комитет на Горна баня.
Сградата е паметник на културата и символът на Горна баня. До 2015 г. банята е била собственост на Министерството на здравеопазването и е стопанисвана от болницата по рехабилитация в Овча купел. Поради липса на средства те не са полагали достатъчно грижи за нея. Затова същата година Инициативният комитет, с подкрепата на почти всички жители на квартала се заема със задачата да възроди банята във вида отпреди 1989 г., разказа Дарина Лучанска пред БНР.
След актуализацията на бюджета на Столичната община банята в Горна баня е извадена от списъка за обектите, които ще бъдат ремонтирани през тази година. От общината обаче обещават ремонт все пак да има, но догодина. От Инициативния комитет на Горна баня обаче смятат, че отлагането на ремонта може да бъде фатално за сградата.
Кметът на "Овча купел" Ангел Стефанов вече е поискал цялата документация за банята в Горна баня, както и за тази в "Овча купел", чийто ремонт също се отлага. Според Националния институт за недвижимо културно наследство идейният проект трябва да бъде преправен, тъй като в този си вид не може да се случи.
От Инициативния комитет на Горна баня се надяват предвиденото препроектиране на двете бани да се случи по-скоро и реконструкцията да бъде съвместима с предназначението на сградата.
Репортажа на Поли Начева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..