Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново отложиха ремонта на банята в Горна баня

Жителите на квартала се опасяват, че сградата няма да издържи още една зима

Снимка: Инициативен комитет Горна Баня

За пореден път беше отложен ремонтът на банята в Горна баня. Средствата, заложени за авариен ремонт на фасадата в размер на 700 000 лева, бяха извадени от бюджета на Столичната община. Жителите на квартала неколкократно сигнализират, че банята вече е опасна и се опасяват, че сградата няма да издържи още една зима в това състояние

Минералната баня в Горна баня е построена в този си вид през 20-те, 30-те години на миналия век. Изградена е с решение на общината, предимно с доброволен труд на хората от квартала. Ползвала се е активно до края на 80-те години на XX век. Оттогава започва и нерадостната съдба на сградата, особено след даването на концесия на минералната вода, която е в непосредствена близост до банята. Това се случва през 1999-2000 г., припомня Дарина Лучанска от Инициативния комитет на Горна баня.

Сградата е паметник на културата и символът на Горна баня. До 2015 г. банята е била собственост на Министерството на здравеопазването и е стопанисвана от болницата по рехабилитация в Овча купел. Поради липса на средства те не са полагали достатъчно грижи за нея. Затова същата година Инициативният комитет, с подкрепата на почти всички жители на квартала се заема със задачата да възроди банята във вида отпреди 1989 г., разказа Дарина Лучанска пред БНР.

След актуализацията на бюджета на Столичната община банята в Горна баня е извадена от списъка за обектите, които ще бъдат ремонтирани през тази година. От общината обаче обещават ремонт все пак да има, но догодина. От Инициативния комитет на Горна баня обаче смятат, че отлагането на ремонта може да бъде фатално за сградата.

Кметът на "Овча купел" Ангел Стефанов вече е поискал цялата документация за банята в Горна баня, както и за тази в "Овча купел", чийто ремонт също се отлага. Според Националния институт за недвижимо културно наследство идейният проект трябва да бъде преправен, тъй като в този си вид не може да се случи.

От Инициативния комитет на Горна баня се надяват предвиденото препроектиране на двете бани да се случи по-скоро и реконструкцията да бъде съвместима с предназначението на сградата. 

Репортажа на Поли Начева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40