Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелските студенти протестират, искат компенсации заради Covid кризата

Снимка: БТА

Днес в Израел е студентски празник. Вместо обаче да празнуват, студентите в страната започнаха серия от демонстрации. 

Само по около 100 души се събираха на площадите, за да демонстрират в Тел Авив, Ерусалим и Хайфа - най-големите студентски градове. Заради изискването да се спазва социална дистанция, виртуално младежите бяха избрали своите представители, които реално да стачкуват, а останалите ги подкрепят чрез социалните мрежи.

Исканията на студентите са преди всичко икономически. Те изразяват недоволство от невъзможността да получат обучение в пълен обем заради коронавируса, заради липсата на методика за преподаване онлайн, както и срещу високите такси за студентски общежития.

"Смятам, че държавата трябва да подкрепи финансово студентите, за да могат да завършат семестъра и годината. Ние сме сред първите, които като доброволци помагаме, от името на държавата, в грижата за възрастните хора - носим им храна и лекарства, помагаме в грижата за децата на медицинските екипи, които се борят с вируса, и най-важното - студенти по медицина вземат пробите от евентуалните заразени, за да се правят тестовете. Студенти химици и биолози работят в лабораториите", казва Янкел Пардес, един от лидерите на студентките протести.

Мнозина от студените преди кризата са работели основно като келнери, компютърни специалисти, охранители и наземни стюарди в летищата. Уволнени са, като не им се полага обезщетение, защото нямат изработени 6 месеца на едно и също работно място.

"Платили сме таксите си за обучение, но не получаваме това, за което сме се договорили. Нямаме достъп до библиотеките, до лабораториите, нямаме практически занятия, обучението по изкуствата през мрежата не е на нивото, което очакваме. Никъде в света няма дистанционно обучение по медицина, например. Затова искаме да зачетат таксата, платена за един семестър - за два", коментира Янкел Пардес.

Нета Патрик, програмен директор в Предприемаческия център в Телавивския университет коментира, че още през декември е потърсено мнението на студентите за начина, по който искат да се обучават.

"Най-общо обучението от разстояние може да се раздели на две големи групи: конферентно обучение, което предполага контакт между преподавателите и студентите в реално време и дистанционно, което предполага заснети на видео лекции, със съответните илюстрации, които студентите могат да ползват в удобно за тях време. Въпреки че обучение от втория вид имахме и преди това, се оказа че липсва методика. Учените от педагогическите факултети много сериозно изучават успехите и провалите на това, което се случва и се опитват да създадат тази методика".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50