Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Народният театър „Иван Вазов“ се отваря за зрители в камерен формат

Ще има кафе-театър и две тераси за творчески срещи с актьори, режисьори и драматурзи

Народен театър „Иван Вазов“
Снимка: Ани Петрова

„Ако искаме да възстановим икономиката си, първо трябва да възстановим духа си.“ В това е убеден директорът на Народния театър "Иван Вазов" Мариус Донкин.

След дълго продължилата тишина в празните зали, театърът се отваря постепенно за зрители чрез алтернативни пространства в камерен формат.

Четири места могат да се ползват за работа на открито, три от тях ще бъдат отворени около 10-15 юни, съобщи Донкин в предаването "Хоризонт до обед". „Това са постановките с по един актьор, моноспектаклите и евентуално някои от спектаклите, които са с двама души. Народният театър сериозно е поработил в тази сфера, на своите камерни сцени последните 3-4 години. Имаме 8-10 заглавия, които бихме могли да предложим.“

Едно от пространствата е до служебния вход на театъра, т.нар. заден двор, който ще бъде превърнат в кафе-театър. Там ще могат да се разположат между 10 и 15 маси. 

„За нас не е важна в момента голямата площ, многото хора. За нас е важно в момента да възстановим контакта си с нашите зрители – това е необходимо както на артистите, така и на нашите зрители. Този контакт, който е близък, като че ли има повече смисъл, повече същност и в момента това е по-важно, отколкото да правим по-мащабни работи.“

Ще се използват и двете тераси на ВИП залите на нивото на първия етаж – там предстоят срещи с известни български артисти, драматурзи, режисьори и сценографи. Срещите ще бъдат записвани и ще могат да се гледат след това.

„Бихме могли по този начин да покажем една съвсем различна "кухня" на театъра, едно съвсем различно лице на всичките тези творци, което ще бъде много интересно за нашите зрители.“

От края на август до края на септември ще работи и сценичното пространство по проекта „Театър пред театъра“.

Тъй като театърът разполага с две каси, едната ще бъде за хора над 60 години и те ще могат да влизат отделно.

Бившият билетен център пък ще бъде вече магазин за театрални сувенири – „нещо, което в България не е правено и за което отдавна мечтаем“, изтъкна Мариус Донкин.

Подготвя се и платформа на Народния театър за излъчване на спектакли. „Оказа се, че имаме около 70 спектакъла, които са заснети, но тъй като не съм доволен от качеството на заснемането им, ще ги подложим на преобработка и като звук, и като картина“, коментира театралният директор.

Мариус Донкин не е привърженик на онлайн излъчването на живото представление. „Театърът е такова изкуство, че неговото въздействие, неговата сугестия върху хората е живото изкуство, възможността да видиш наблизко и очите, и жеста, и дъха на артиста. Но има много хора от България, които искат да видят този театър, искат да видят неговата продукция, но не са в състояние да дойдат до София.“

Направена е ревизия и на драматургията за тази година, за да бъдат посрещнати потребностите на зрителите след епидемията от коронавирус, поясни Мариус Донкин. "За драматургията решихме, че е най-добре тя да бъде българска, да се разпростира както от класиката, така и до съвременната драматургия."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57