Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Павлов: Търсенето на къщи извън градовете ще се повиши

На пазара ще се появят повече селски имоти в различни ценови сегменти

В селата реновирани имоти съжителстват с много стари и неподдържани къщи.
Снимка: БГНЕС

„Положителното е, че много хора ще открият нов начин на живот, който повече пасва на тяхната психологическа натура, на организацията на тяхното семейство. Ще разберат, че има своето очарование да живеят по-далече от града, не просто на 5 км, а може би на 50, може би на 100 километра. И тези хора ще дадат нова алтернатива, нов избор на всички нас, когато избираме как трябва да живеем.“ Така вижда последиците от кризата с коронавируса експертът по недвижими имоти Георги Павлов.

Относително бързо на бавния пазар на недвижими имоти предлагането на подходящи къщи за живеене в различните ценови сегменти ще се повиши, смята експертът. „Не очаквам задължително по-високи цени. В много от районите не е имало активен пазар изобщо. Ако погледнете някои от селата – там не е имало сделка“, каза Павлов в предаването "Хоризонт до обед". Той смята, че съвременният потребител на селски имот ще търси по-скоро новопостроени къщи или реконструирани такива.

„Ние преживяхме подобно връщане преди около 15 години. Имаше една вълна от англичани, няколко хиляди, които закупиха къщи в малки градчета и села. И тази вълна изчезна, тя се прибра, защото селото не е само земя, не е само въздух, не е само дървета. Селото е и място за живот и изисква особено добре развита социална инфраструктура в днешно време“, коментира Георги Павлов. 

Павлов очаква, че ако говорим за по-отдалечените села, „в началото ще има ентусиазъм, но те ще се ползват само откъслечно, по-скоро за почивка, отколкото за живеене“.

Ще има големи, драматични проблеми в туризма, прогнозира Георги Павлов. „Това, което аз очаквам е, че ние по-скоро ще пренасочим почивките си към селата, тъй като много хора няма да искат да отидат в онези хотели. Така че къщите, комплекси от къщи, където можеш да се настаниш отдалечено, където можеш да се храниш отдалечено, ще са много важни за хората, които се притесняват от заразата и за хората, които откриват, че това ще има хареса.“

„Много е важен психологическият ефект. Ние всички сме свикнали да живеем социално и в момента, в който бяхме поставени два месеца в ограничени социални контакти, част от хората откриха, че всъщност това им харесва и те ще запазят тия свои навици. Ще търсят така да променят живота си – както дома си, така и местата за почивка и забавление, че те да бъдат по-изолирани от големия шум, по-изолирани от големия град. Търсенето на къщи в крайградските зони - за живеене и в селата за туризъм ще се повиши.“

Пустеещите жилища няма да намалеят, защото и населението всяка година намалява с 50 хиляди души, а жилищата се увеличават. Неизползваните жилища ще се увеличат, посочи още Павлов.

Има зараждане на интерес към селските имоти и той определено е свързан с пандемичната обстановка, обясни пред "Хоризонт" Дафина Гудова, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ за Пловдив и региона.

„В интерес на истината моментът е емоционален. Социалната изолация даде нов поглед за комфорта на обитаване на домовете ни. Това естествено обърна погледа на купувачите към имотите в селските територии.“

Интересът на младите семейства е към райони, близки до урбанизираните територии. Интерес има и към вилни имоти, които се намират в курорти и летовища, поясни Гудова.

„Имотите, които се ползват целогодишно, са в близост до основни градски центрове. Там профилът на купувачите е в пенсионна и предпенсионна възраст. Основният акцент е лесният транспортен достъп до имота, наличието на здравен център, обслужващи търговски обекти и не на последно място е важна сигурността.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: Негласуващите отказват да легитимират елит, който не защитава интереса им

" Голяма част от българските граждани казват - този политически елит не защитава нашият интерес, поради което отказваме да го легитимираме . Не е просто – отегчих се или понеже са шести поредни избори, няма да гласувам. "Всички са маскари" е клише. Зад "Всички са маскари" се крият множество фактори – това, че не живея по-добре, въпреки..

публикувано на 02.06.24 в 10:07
Служебният министър председател Димитър Главчев (вдясно) се срещна в МС с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Форум на НАТО в София, жп инцидент и други теми от отминаващата седмица

Седмицата започна с кулминационната част от заседанието на парламентарната асамблея на НАТО и участието на генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг. Още преди обичайните финални снимки на участниците, се разпалиха и политическите страсти у нас. Парламентарната асамблея прие декларация за подкрепа на Киев и призова страните,..

публикувано на 02.06.24 в 10:04
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54