Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверка на договорката за „съпорт" в Комисията по хазарта искат от "Антикорупционен фонд"

| обновено на 19.05.20 в 12:52
Васил Божков
Снимка: БГНЕС

Фондация „Антикорупционен фонд“ поиска от главния прокурор Иван Гешев да бъде направена проверка за договорката за „пълен съпорт в Държавната комисия по хазарта“, съдържаща се в публикуваната вчера от обвиняемия Васил Божков паметна записка между него и бизнесмена Кирил Домусчиев.

С това искане от неправителствената организация допълват сигнала си от вчера,  свързан с качената в петък в профила на бизнесмена във "Фейсбук" кореспонденция между него и потребител с име "Влади Горанов".

В написаната на ръка паметна записка от 10 юли миналата година, под която стоят подписите на Васил Божков и Кирил Домучсиев, разследваният бизнесмен поема ангажимент да купува рекламно време и евентуално да компенсира Нова ТВ или футболен клуб „Лудогорец“ с други договори за реклама, ако междувременно те загубят такива.

Срещу това трябва да получи „пълен съпорт в Хазартната комисия с цел урегулиране бизнеса и спазване законите у нас".

Според неправителствената организация твърдяното договаряне на подкрепа от независим държавен регулаторен орган трябва да бъде предмет на сериозна проверка от прокуратурата заради наличието на данни за възможно извършени широк спектър от корупционни престъпления от длъжностни лица, заемащи отговорно служебно положение.

Със същото писмо от Антикорупционния фонд настояват и за информация за проверката на жилището, в което живее финансовият министър.

В края на 2018 година, след като стана, че той ползва без наем имот на своя кръстник в затворен комплекс, построен от дружество, свързвано с братята Домусчиеви, тогавашният главен прокурор Сотир Цараров разпореди проверка, чиито резултати и до този момент не са ясни.

В предаването "12+3" адвокатът и бивш прокурор Андрей Янкулов, старши експерт във фондация „Антикорупционен фонд“, заяви, че сигналът им е до главният прокурор, а той да го разпредели на компетентната прокуратура, която вече да прецени дали ще го присъедини към някое досъдебно производство, което се води, или ще извършат нова проверка:

"Затова подаваме сигнал до централен орган, който да може да го преразпредели до адекватния конкретен прокурор или група прокурори, които водят съответно производство. Или ако счете, че това ще бъде нова проверка за ново събиране на достатъчно данни за образуване на друго досъдебно производство".

По думите на Янкулов същественото в оповестената кореспонденция между Божков и "Влади Горанов", а в последствие и в публикуваната паметна записка е, че става дума за някакво въздействие, което се цитира в тях, върху независим държавен регулаторен орган, какъвто е Държавната комисия по хазарта:

"В есемесите се твърди, че министърът на финансите дава указания на председателя на този държавен регулаторен орган и в последствие отчита тези указания на лице, което е с бизнесинтереси именно в областта, която този държавен орган регулира". Според него това е притеснително и трябва да се установи дали това е така, или не.

Българската прокуратура си е свършила работата по процедурата за екстрадиране на Васил Божков и сега чака решението на ОАЕ , каза в плевенското село Ореховица главният прокурор Иван Гешев.

Цялото интервю на Снежана Иванова и Силвия Великова с Андрей Янкулов и коментар на Иван Гешев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

По формулата "пълен съпорт" държавата помага на едни, а пречи на други

"Сериозното навлизане на Националната лотария като рекламодател в Нова ТВ става през 2014 година – тогава договорът е за 3.3 милиона лева. Това са данни от официалния мониторинг. Разбира се, рекламният мониторинг изважда данни, които не включват..

публикувано на 19.05.20 в 09:16
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Петима са кандидатите за генерален директор на БНТ (Обновена)

Петима са кандидатите за генерален директор на Българската национална телевизия, които подадоха документи до изтичането на крайния срок днес в Съвета за електронни медии – това са настоящият ръководител на обществената телевизия Емил Кошлуков, пиар..

обновено на 12.09.25 в 18:58

Измениха в домашен арест мерките на трима от обвиняемите за побоя над директора на МВР-Русе

Състав на Апелативния съд във Велико Търново измени в домашен арест мерките на трима от русенските младежи, обвинени за побоя над старши комисар Николай Кожухаров от 4 септември. Съдебните заседания продължават вече над 8 часа при засилена..

публикувано на 12.09.25 в 18:34
Прокурор Велислава Патаринска

Благомир Коцев остава в ареста, проверяват служителите от КПК, извършили разпита на Диан Иванов

Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, реши след близо шестчасово заседание Софийският градски съд.  Според съдия Ани Захариева,  по делото са събрани достатъчно доказателства за участието му  в организирана престъпна група за корупционни..

публикувано на 12.09.25 в 18:24
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че търпението му към Путин се изчерпва

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че търпението му към руския президент Владимир Путин се изчерпва и намекна за строги санкции заради войната в Украйна като същевременно посочи, че и Киев трябва да направи компромис. "То сякаш се изчерпва и то..

публикувано на 12.09.25 в 18:22

УНСС ще трябва да доплати таксата за платено обучение на около 100 студенти

Университетът за национално и световно стопанство трябва да доплати таксата за платено обучение на около 100 студенти, които са приети и записани да се обучават по държавна поръчка през последните 2 учебни години, без да има държавна субсидия за тях. Това..

публикувано на 12.09.25 в 18:05

22-годишният Тайлър Робинсън е заподозреният за убийството на Чарли Кърк

Президентът Доналд Тръмп заяви, че "с висока степен на вероятност" счита, че заподозреният за убийството на популярния консервативен активист Чарли Кърк е задържан.  Задържаният за стрелбата срещу Кърк по време на събитие в университета Юта..

публикувано на 12.09.25 в 17:40
Велислава Делчева

Омбудсманът е изпратила писма до двама министри заради водната криза в Брезник

Да се вземе решение да не се начисляват задължения за услугата "доставяне на вода" или да се намали цената ѝ, докато трае кризата в Брезник. За това настоява о мбудсманът Велислава Делчева. Осигурена е чиста питейна вода за училището и детската..

публикувано на 12.09.25 в 17:32