При 2 милиарда потребители на Фейсбук сега я няма тази технологична бариера, за да може човек да излезе и да изкаже мнение по даден въпрос, подчерта Гаджоков в интервю за "Хоризонт".
„В съвременния свят има огромен поток информация, която създава чувство за нервност, чувство за липса на контрол върху света около теб. Когато имаш това чувство, ти имаш нужда от това да го компенсираш с усещането, че имаш контрол, че разбираш света. С едно обяснение за сложните неща, които са трудни да бъдат разбрани – като коронавируса и много други теми. С едни прости обяснения, които те извиняват от това да имаш отговорност, да трябва да положиш усилия да разбереш, че това нещо не е просто, а е сложно. Че твоите знания не стигат, за да го обхванат и да изказваш позиция по него. Хората просто искат да се чувстват сигурни, защото разбират света. Когато не го разбират, те не са сигурни и търсят обяснения, които ги извиняват. Конспирациите, фалшивите новини са едни извинения. Защото те им казват – има заговор, някой друг е направил нещо, всъщност вие не сте виновни за това, вие страдате, затова сте жертви на това“, коментира IT специалистът.
При фалшивата новина основното в съдържанието е неистинско, но има много конкретика: детайли, факти и твърдения, които не могат да бъдат проверени. При конспиративните теории звученето е по-общо, отбеляза Красимир Гаджоков.
Той е автор на проекта „Медийно око“, проследяващ вече 906 български онлайн издания. Формално проектът е започнат още през 2013 година, най-новото му приложение е „Стоп! Неетична медия“, което засега само е за десктоп и работи с браузърите Firefox и с Chrom, все още няма версия за мобилни устройства. То цели да предупреди потребителите на информация да бъдат по-внимателни с определени сайтове.
64% от наблюдаваните български медии са неетични, това са общо 584 сайта от 906, съобщи Гаджоков в предаването "Преди всички". Те публикуват фалшиви новини, реч на омразата, сензации, обществени заблуди или са анонимни и не е ясно кой е техният собственик.
Гаджоков иска да проследи създаването на сайтовете през годините, за да се види има ли времево клъстеризиране, например около избори. Ако в годините с избори има много повече регистрирани сайтове, това ще обясни създаването им с прокарване на определена политическа теза, смята той.
Попадам на много регионални сайтове, които публикуват ежедневни новини на човешки език, понякога сензационни, но не неетични, подчерта Гаджоков, който е стигнал до извода, че сред този тип сайтове има най-малко фалшиви новини. „От всички сайтове, които съм преглеждал, най-етични са регионалните сайтове, местните сайтове, градски, общински.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..