Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Ефтимов: 24 май е изключително уравновесяващ празник

Доц. д-р Йордан Ефтимов
Снимка: БГНЕС

"Слава Богу, че го имаме този празник, защото той се явява изключително уравновесяващ". Това каза пред БНР Йордан Ефтимов, литературен критик, поет и преподавател, по повод Деня на писмеността и културата 24 май. По думите му държавните празници са свързани с исторически събития, около които има много спорове, а около 24 май спор няма, но и този той се политизира:

"Почти всяка година около 24 май се появява спорът около различното изписване на Кирилицата - руска, българска. И русофобите намират повод да се изявят, така че дори този празник се политизира. Но хората, които сами се чувстват приповдигнати на този ден и отиват да се поклонят на равноапостолите Кирил и Методий, не са малко и ми се иска да вярвам, че те са по-голямата част".

Ефтимов сподели за свое неприятно усещане за "лустро" на този празник: "Формално се претупва 24 май. Държавата - в лицето на Министерството на културата - присъжда някакви награди, около които липсва каквото и да е говорене. Това, че наградените са допринесли с нещо конкретно, което си струва отделно да бъде обговаряно, хвалено и сравнявано. В медиите гостуват писатели, които по някакъв начин са станали популярни, а начините са много и малко от тези начини са признанието на критиката, на академичната общност, за хората, които се грижат за една по-висока летва на културата".

В предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ Ефтимов коментира дистанционното обучение, наложено от пандемията, и бъдещето на образованието:

"Ние сме в един момент, в който най-сетне ще се извършат идващи от само себе си, причинени не от някакви планове, а от сама структура на света, промени в образованието. Сега настъпва момент, когато няма как - заради конкуренцията между университетите в страната и в света - ще настъпят нови промени и гласовете, че е необходимо отново да се йерархизира наново този свят, да се говори за разлика между различните дипломи - че не е важно просто да си с диплома за висше образование, а с каква точно - това е неизбежно съвсем скоро да излезе на дневен ред".

Той посочи, че вече ще е възможно да не се отучват пропуснати дни, а преподавателят да си проведе учебния час от всяка точка на планетата по интернет. 

"Това не бива да бъде масова практика и не бива да се смята, че дистанционното е равноценно и да мислим, че ето сега дойде моментът да кажем "Ура! Можем да бъдем още по-икономични" и да има само виртуални университети. Това никой разумен човек не би го защитавал. Досега не съм срещал такъв възглед, надявам се и да не срещна".

Според Йордан Ефтимов пандемията е дала възможност да проверим колко подготвено е българското общество да се информира, да коментира и да спори за наука:

"Това, което прочетохме на български, беше далеч под нивото на това, което можеше да се прочете на други езици. Това 111-о място по свобода на медиите на България е довело до това хората да се информират със социалните мрежи - това са клюкарките от едно време. Защото медиите ни са мачкани от всички възможни посоки".

Интервю на Петър Волгин с Йордан Ефтимов в предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Държим да има повторни изследвания за чума. Няма протестна готовност

Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума .  Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

ЕК все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България

Европейската комисия (ЕК) все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България, стана ясно при оповестения днес есенен пакет от Европейския семестър. Такива планове не са получени също от Австрия, Белгия, Германия и Литва. Комисията се е съгласила те да бъдат представени по-късно. Това е предвидено и от..

публикувано на 26.11.24 в 17:03

Съдът не уважи искането за спиране на действието на постановлението за минималната заплата

Върховният административен съд (ВАС) остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата.  Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..

публикувано на 26.11.24 в 16:59

Три републикански пътя в област Велико Търново ще зимуват в ремонт

Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..

публикувано на 26.11.24 в 16:57

Неофициално: Унгарското председателство е изготвило документ за България и Румъния в Шенген

По неофициална информация Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген от 1 януари 2025 г.  Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван на срещата на министрите на..

публикувано на 26.11.24 в 16:55

Малките магазини за хранителни стоки формират 10% от БВП на страната

Малките търговски обекти за хранителни стоки формират 10% от брутния вътрешен продукт на страната. За първи път тази година, традиционната търговия расте по-бързо от модерната на фона на тенденцията от последните 10 години, когато са затворени 10 000 семейни търговски обекта.  Въпреки конкуренцията на хипермаркетите, малките семейни хранителни магазини..

публикувано на 26.11.24 в 16:41

КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и..

публикувано на 26.11.24 в 16:37