"Слава Богу, че го имаме този празник, защото той се явява изключително уравновесяващ". Това каза пред БНР Йордан Ефтимов, литературен критик, поет и преподавател, по повод Деня на писмеността и културата 24 май. По думите му държавните празници са свързани с исторически събития, около които има много спорове, а около 24 май спор няма, но и този той се политизира:
"Почти всяка година около 24 май се появява спорът около различното изписване на Кирилицата - руска, българска. И русофобите намират повод да се изявят, така че дори този празник се политизира. Но хората, които сами се чувстват приповдигнати на този ден и отиват да се поклонят на равноапостолите Кирил и Методий, не са малко и ми се иска да вярвам, че те са по-голямата част".
Ефтимов сподели за свое неприятно усещане за "лустро" на този празник: "Формално се претупва 24 май. Държавата - в лицето на Министерството на културата - присъжда някакви награди, около които липсва каквото и да е говорене. Това, че наградените са допринесли с нещо конкретно, което си струва отделно да бъде обговаряно, хвалено и сравнявано. В медиите гостуват писатели, които по някакъв начин са станали популярни, а начините са много и малко от тези начини са признанието на критиката, на академичната общност, за хората, които се грижат за една по-висока летва на културата".
В предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ Ефтимов коментира дистанционното обучение, наложено от пандемията, и бъдещето на образованието:
"Ние сме в един момент, в който най-сетне ще се извършат идващи от само себе си, причинени не от някакви планове, а от сама структура на света, промени в образованието. Сега настъпва момент, когато няма как - заради конкуренцията между университетите в страната и в света - ще настъпят нови промени и гласовете, че е необходимо отново да се йерархизира наново този свят, да се говори за разлика между различните дипломи - че не е важно просто да си с диплома за висше образование, а с каква точно - това е неизбежно съвсем скоро да излезе на дневен ред".
Той посочи, че вече ще е възможно да не се отучват пропуснати дни, а преподавателят да си проведе учебния час от всяка точка на планетата по интернет.
"Това не бива да бъде масова практика и не бива да се смята, че дистанционното е равноценно и да мислим, че ето сега дойде моментът да кажем "Ура! Можем да бъдем още по-икономични" и да има само виртуални университети. Това никой разумен човек не би го защитавал. Досега не съм срещал такъв възглед, надявам се и да не срещна".
Според Йордан Ефтимов пандемията е дала възможност да проверим колко подготвено е българското общество да се информира, да коментира и да спори за наука:
"Това, което прочетохме на български, беше далеч под нивото на това, което можеше да се прочете на други езици. Това 111-о място по свобода на медиите на България е довело до това хората да се информират със социалните мрежи - това са клюкарките от едно време. Защото медиите ни са мачкани от всички възможни посоки".
Интервю на Петър Волгин с Йордан Ефтимов в предаването “12+4“ по програма “Хоризонт“ можете да чуете от звуковия файл.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...