В тежката ситуация с коронавируса могат да се откроят положителни, съпътстващи развития, заяви днес доц. Ангел Кунчев, като посочи три от тях - информационната система за Covid-19, бум в регистрацията на дезинфектанти и проект за фин термометър за ранна диагностика.
„Нещо, което иначе отнема месеци и години, в случая бе направено за по-малко от 2 месеца“, каза той за изграждането на информационната система на страната по отношение на Covid-19. И добави, че тя е „многофункционална, има много входове, възможност за изготвяне на най-различни анализи и за ползване от всеки един потребител“.
По подобен начин се развиват нещата и в областта на биоцидите, дезинфектантите.
„Ако досега експертният съвет към Министерството на здравеопазването, който разрешава тези продукти, заседаваше веднъж месечно за това, сега правим тези заседание всяка седмица, като утвърждаваме между 20 и 30, до 40 нови продукта, включително и такива, стъпващи на съвършено нови технологии, като нанотехнологиите“, каза доц. Кунчев.
„Има дезинфектанти, които вече работят на основата на наночастици. Нанесени на повърхността, те образуват слой от микроскопични шипчета, които не позволяват на бактерии и вируси да се закрепват за тази повърхност, унищожават ги, като при това този ефект продължава значително по-дълго време, отколкото другите биоциди“, добави той.
Главният държавен здравен инспектор спомена и проект, осъществяван от български, италиански и испански учени, чиято цел не е била точно ковидинфекцията, а проследяване състоянието на хора с други заболявания – астма, белодробни болести.
„Той много бързо бе адаптиран и се използва в момента под ръководството на проф. Тодор Попов в сътрудничество с Инфекциозна болница с проф. Червенякова. Представлява много фин термометър, който се дава на контактни лица и измерва по много съвършен начин температурата на издишвания въздух като първи признак за настъпване на усложнения, което изключително важно за диагностицирането“, посочи доц. Кунчев.
С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година. "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..
От парламентарната трибуна председателят на НС Наталия Киселова поздрави българските юристи с професионалния им празник и Деня на Конституцията: "От времето на Търновската конституция до днес парламентарното управление остава безалтернативно. Нека да не забравяме стремежа на създателите на Конституцията да бъдем изразители на волята на..
Повече от 1600 километра от платна по основни пътища в Англия, затворени за ремонти работи с ограничителни конуси, ще бъдат отворени, за да позволят на милиони шофьори да имат "гладко" пътуване през Великденските празници. Островът е пословичен с големите задръствания по големите празници, но този път пътните власти в Англия са взели..
Жители на кърджалийското село Перперек обвиниха кмета за липсата на контейнери за боклук. Те твърдят, че редовно плащат данъци, а няма къде да изхвърлят сметта. Край къщите им вече са образувани нерегламентирани сметища , които според недоволните са източник на зарази. Това е причината хората да излязат на протест за втори път в рамките на..
Правителството на Гърция съобщи, че през летния сезон няма да се увеличава цената на фериботните билети в Гърция. Значително спадна и цената на бензина. Няма да се покачват цените на фериботните билети от началото на май, както настояваха транспортните агенции. Министърът на търговския флот Василис Кикиляс направи изявление от пристанище..
Прожекция на филма "Атентатът" ще открие фестивала "25 през 2025 - история на кино" днес, когато се навършват 100 години от атентата в църквата „Света Неделя“. Режисьор е Станимир Трифонов, сценарист е Влади Киров, оператори са Христо Бакалов и Емил Пенев. 100 години от най-бруталния терористичен акт в българската история В рамките на форума..
Между 100 и 120 лева средно е стойността на продуктите за традиционната трапеза за Възкресение Христово тази година. Това съобщи за БНР икономическият изследовател в Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ Петър Мишев. Спрямо миналата година някои от традиционните продукти за трапезата за празничния ден са поскъпнали..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..