Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орнитолог: Намаляването на врабчетата подсказва влошена жизнена среда

Рушим местообитания на полското врабче, урбанизацията намалява числеността на домашното

Снимка: БГНЕС

Около 500 доброволци са се включили в тазгодишната кампания по преброяване на врабчетата у нас. Благодарение на тяхната помощ ще знаем какво точно се случва с врабчетата и жизнената среда на човека, каза пред "Хоризонт" Петър Янков, орнитолог от Българското дружество за защита на птиците.

„Някой ще каже – голяма работа, някакви сиви перушинковци. Но намаляването на врабчето показва, че условията, в които живеем самите ние, са се влошили“, коментира орнитологът. 

Целта на кампаниите по преброяване на врабчетата е да се ангажират обикновените хора, не само специалистите и любителите на птиците. Това е едно от новите направления в науката, т.нар. гражданска наука, уточни Янков. 

"Бяхме приятно изненадани, че хората се интересуват, наблюдавали са, забелязали са, че врабчетата намаляват. Някога, казват, като бяхме деца, имаше много повече, защо сега ги няма. Задават тези въпроси и със сигурност интересът към този проблем ще расте.“

Снимка: БГНЕС

Кампанията обхваща селищата в цялата страна. Интерес представляват домашното, полското и испанското врабче.

Леко намалява популацията на домашното врабче. „Това не е 100% сигурно. За да бъдем напълно сигурни, ни трябват поне още 4-5 години. Тогава ще е напълно ясна тенденцията. При другия вид врабче – полското врабче, тенденцията е доста по-ясна: то намалява", подчерта Петър Янков в предаването "Рано в неделя".

Полското врабче като вид е свързано с повече природни места. Една от причините за намаляването на представителите му е употребата на химикали и най-вече промяната на местообитанията му, изтъкна орнитологът.

„Всички знаем, че селата около големите градове, които бяха „крепостта на полското врабче“, вече са градски квартали. Къщите с дворове изчезнаха. Тези места се превърнаха в плътно застроени с блокове участъци. Ние унижощихме основния хабитат, основното местообитание на полското врабче.“

Испанското врабче е вид, който гнезди на колонии. Понякога те са доста големи и се състоят от по няколкостотин гнезда. Испанското врабче прави гнездата си в гнездата на белите щъркели и разпространението му е малко по-различно от това на домашното и на полското, уточни Петър Янков. „Разликата е в това, че то има по много гнезда в отделни точки. При него числеността най-вероятно е стабилна засега.“

Снимка: БГНЕС

Историята на домашното врабче е доста интересна, твърди Петър Янков.

Неговият златен век е бил в прединдустриалната епоха, когато населените места са били пълни с домашни животни, впрегатен добитък – коне, волове. Врабчетата са имали храна покрай тези животни. С появата на парната машина преди около 250 години е нанесен първият голям удар върху популацията на домашното врабче. Затова и сега то отсъства напълно в страните, където най-напред е тръгнала индустриалната революция и където е изобретена парната машина. В Лондон няма нито едно врабче, в Париж няма нито едно врабче. Има в селската част на Великобритания или на Франция, но в големите градове ги няма. В София все още има, защото автомобилът е пристигнал доста по-късно, отколкото в Лондон. Все още има домашни врабчета, включително в центъра“, разказа Янков.

След този първи етап на намаляване на домашните врабчета идва химизацията след Втората световна война. „Силното разрастване на градовете, урбанизацията, премахването на къщичките с дворове, превръщането им в големи блокове с почти отсъствие на зеленина. Това е вече окончателният удар, нанесен на домашното врабче.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32