Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Хаджимишева и книжарницата, която прави чудеса

Анна Хаджимишева
Снимка: Фейсбук

За декември е планирана изложба на част от нещата от архива на Валери Петров, които ще бъдат дарени на Държавна агенция „Архиви“. Това съобщи пред „Хоризонт“ неговата внучка и управител на книжарница „Нисим“ Анна Хаджимишева. Стогодишнината от рождението на Валери Петров трябваше да бъде отбелязана през пролетта, но заради извънредното положение събитието бе отложено.

Като най-ценното, свързано с дядо си Валери Петров, Анна Хаджимишева възприема това, че е могла да израсне около него. Той е винаги около мен. Неговият портрет е винаги пред очите ми, неговият образ. Децата ми растат с неговите приказки. Той винаги е около нас, независимо че вече не е на този свят. Присъства в нашия живот ежедневно“, разказва Хаджимишева в предаването "Графити по въздуха".

Книжарница „Нисим“ навърши 20 години. На иврит "нисим" означава „чудеса“. Книжарницата носи името на бащата на Валери Петров – Нисим Меворах. „Аз мисля, че наистина понякога правим чудеса, тоест хората смятат, че правим за тях чудеса. Всъщност ние си вършим работата“, признава Анна Хаджимишева.  

„Като малко по-млада мислех, че това е много скучна и статична работа, но с течение на времето осъзнах, че съм грешала. Работата ме погълна и ми доставя удоволствие и аз съм щастлива, че мама (Бояна Петрова, дъщеря на Валери Петров и основател на книжарницата - бел. ред.) успя да види това нещо, преди да си отиде. Че някак си ще продължи да го има това място“, споделя тя.

Книжарница „Нисим“ Снимка: Фейсбук

„Тази книжарница успява да се самоиздържа и да радва хората, които я обичат, нашите редовни клиенти и хора, които сега се докосват до нея, но остават верни след това. Не бих казала, че това е нещо, от което печеля пари, но печеля друго – печеля хората, които обичат книгата и виждат, че това е едно място, което е обърнато главно към книгата, а не към печалбарството. Разбира се, когато си само с една малка книжарница, аз не го гледам като бизнес, който да ме издържа. Това е пространство, различно от останалите, място на книгата.“

По време на ограниченията издържали затворени само десетина дни. „Телефонът започна да звъни. Хората почнаха да имат нужда от книги. Затворени в къщите си, не може непрекъснато да си пред телевизора и това ние наричахме „храна за душата“, обяснява Хаджимишева. Така решили да отворят още малко преди началото на април.

Отстрани изглежда много романтично да имаш и да работиш в книжарница, но невидимата на пръв поглед работа е страшно много, казва Анна Хаджимишева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07

Българското политическо меню

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..

публикувано на 01.12.24 в 22:49

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07