Историята на Пламена Макариева и нейния син Калоян ни препраща към декларативната ни готовност да сме загрижени и готови да помогнем винаги на децата със специални образователни потребности, за да станат колкото е възможно по-пълноценна част от обществото. Заявки, програми и теории има. Практиката обаче се оказва трудна.
Калоян е на 5 години и страда от аутизъм. Преди извънредното положение той е ходел на детска градина до обяд, а следобед - на терапии.
Извънредното положение изкарал тежко заради изолацията. След края му терапевтите на Калоян препоръчали връщането му в детска градина.
Пламена говорила с учителките, но:
„Госпожата ми каза: „Имам лоша новина - мен ще ме изпратят в едно близко село да замествам, а другата госпожа ще я пуснат в отпуска, по-малко са децата в групата. Нашите деца от нашата група бяха 8 или 9, а от другата група, с която са събрани, децата са две. Директорката реши учителките от другата група да се занимават с децата“.
Така Калоян попада при учителки, които са абсолютно непознати за него.
„Ако говорите със специалист, ще ви обясни, че всяка промяна при дете аутист може да доведе до регрес. Дори лампата в банята, ако сменим, може да изпадне в истерия. И аз, естествено, съм уплашена. Не ги обвинявам, защото той днес беше на детска градина. Той беше щастлив и се чувстваше много добре, но така се случи, че той ги хареса. Децата аутисти са барометър за добри и лоши хора. Ако му хареса, той отива, прегръща го и му е добре с него, но ако не го харесва, може да изпадне в истерия“, разказва майката.
Възмущението на Макариева е, че нещата не са обсъдени предварително с нея и не са съобразени потребностите на детето. „Очаквах да има поне една учителка от нашата група, при положение че нашите деца са повече“.
Калоян се чувства добре. Директорката е обещала на майка му да направи разместване в групата. „Може би ще ни върне лелята, доколкото разбрах. Тя ме попита какво ще е най-добре за Калоян“.
Още по темата чуйте от звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..