„Бащата на Пенчо Славейков, старият поет Петко Славейков, купува през 1884 година това място. Той е имал обичай, в градовете в които се заселва, да закупува наблизо места за бахчи и градини. Тогава мястото е било абсолютно пусто. Нагоре са били пущинаци. Славейков купува това място, но никога не е построил вила. То започва да се заселва една след Първата световна война…“.
Славейков е пожелал да бъде погребан в това място, става ясно от стихотворението му „Псалом на поета“, написано до Мара Белчева. Той обаче умира в Италия и е погребан там. След Първата му световна война останките му са погребани в София, на място, на което е пожелал. През 80-те години в местността е поставен камък, на който е изписано, че Славейков е пожелал да бъде погребан в нея, допълни Игов:
„През 2007 година основах тази грамота, която няма никакъв материален израз. Това е една грамота, която представя копие от графиката на Харалампи Тачев, която изобразява Дъба на Пенчо. Тачев е бил главен художник на София. Той е създал герба на София. Прави и проект за гробница на Пенчо Славейков, която да бъде построена на това място, но този завет не е изпълнен“.
Наградата тази година е за цялостно творчество.
Всички носители на наградата досега са я получавали в началото на кариерата си, а след това стават все по-популярни и награждавани, изтъкна Игов. Носители са били Георги Господинов, Милен Русков, Елена Алексиева, Христо Карастоянов.
Новият носител на наградата, която ще бъде връчена днес, е белетристът и драматург Георги Тенев.
Китай предупреди Обединеното кралство за "последици" на фона на ескалиращия спор относно забавеното решение за изграждане на мегапосолство в Лондон. Предупреждението на Китай идва, след като правителството потвърди, че е отложило решението за спорния обект за втори път до 10 декември. В петък министерството на външните работи на Пекин..
Партията на европейските социалисти изключи от редиците си партията "Смер" на словашкия премиер Роберт Фицо, който беше обвинен, че се е сближил с руския президент Владимир Путин и е подкопал върховенството на закона в собствената си страна. В съобщение за решението генералният секретар на ПЕС Джакомо Филибек посочва, че то е гласувано единодушно, а..
Четиресет и една многофамилни жилищни сгради в Кюстендил са включени по различни програми за саниране на стойност общо около 40 милиона лева. Две от сградите са напълно обновени, по други 6 в момента се работи, а за останалите са в ход проектни процедури. В рамките на плана за справедлив преход, по който Кюстендил, заедно с Перник и Стара Загора,..
Говорителят на германското правителство Щефан Корнелиус определи срещата между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски като "конструктивна". Това стана, след като украинският лидер проведе телефонен разговор с европейски лидери, сред които - и германският канцлер Фридрих Мерц, предаде ДПА. Германското..
Община Ловеч връчи на официална церемония наградата "Лекар на годината". С отличието беше удостоена хирургът д-р Спаска Янакиева. За 19-та поредна година община Ловеч удостои с барелеф "Св. Иван Рилски" лекаря на годината по случай деня на българския лекар – 19 октомври. За дългогодишната й дейност в областта на медицината и за приноса й в..
Британският принц Андрю, който беше подложен на нарастващ натиск заради връзките си със сексуалния престъпник Джефри Епстийн, обяви, че се отказва от титлите си, включително херцог на Йорк. Напоследък зачестиха призивите към Бъкингамския дворец да предприеме действия срещу принц Андрю. Би Би Си коментира, че изглежда това е довело до решението на..
"Срещата с украинския президент Володимир Зеленски беше много интересна и сърдечна, но аз му казах, както настоятелно заявих и на президента Путин, че е време да се сложи край на избиването и да се сключи сделка". Това написа американският президент Доналд Тръмп в социалната мрежа "Трут соушъл" след срещата си със Зеленски в Белия дом. "Те трябва..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
" Тази институционална война между част от законодателната власт и президента - война най-общо казано между Пеевски и президента Радев, ще покорява все..