Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка страна-членка с национален план по програмата "Следващо поколение ЕС"

България получава 2, 693 млрд. евро от Фонда за справедлив преход към климатична неутралност

| обновено на 28.05.20 в 17:30
Валдис Домбровскис и Паоло Джентилони на брифинг в Брюксел - 28 май 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните-членки на Европейския съюз, които искат да се възползват от фонда "Следващо поколение ЕС", ще трябва да изготвят национален план за възстановяване и устойчивост, който да съвпада с климатичните и дигитални цели на Общността, обяви заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за икономиката в интерес на хората Валдис Домбровскис. Той уточни, че държавите могат да изготвят плановете си всяка година през април, заедно с програмите за национални реформи или пък през октомври предишната година  - заедно с проектоплановете за бюджета.

Вчера Еврокомисията обяви план за икономическо възстановяване от пандемията и проектобюджет за следващите 7 години.

Плановете за възстановяване ще бъдат оценявани от Европейската комисия и тук идва ключовата връзка с Европейския семестър, отбеляза Домбровскис:

"Когато представя националния си план, всяка страна-членка ще трябва да обясни какъв е неговият принос за постигане на приоритетите, заложени в Европейския семестър. Това ще даде гаранции, че разходите имат правилни цели и са използвани добре. Това означава също, че приоритетите на ЕС трябва да са претворени в резултати във всяка страна-членка".

Домбровскис добави, че всяка държава трябва да поеме политически ангажимент за осъществяването на реформите, както винаги е било при Европейския семестър.

Заместник-председателят на Еврокомисията припомни, че той обхваща икономическите и социални предизвикателства, което ще бъде заложено и в новия инструмент. Те ще трябва да намират решение според спецификата им във всяка страна-членка. 

Същевременно в Брюксел беше оповестено, че България ще получи 2,693 млрд. евро от Фонда за справедлив преход.

България ще получи 2,693 милиарда евро по цени от 2018 година от Фонда за справедлив преход. Това стана ясно при представянето на предложението на Европейската комисия на механизъм за публичен заем в подкрепа на зелените инвестиции заедно с Европейската инвестиционна банка.

Предложението бе оповестено от изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс.

"За да помогнем на тези решения, решихме да направим фонда за справедлив преход - крайъгълен камък за нашето възстановяване. Ние ще го увеличим от предвидените до този момент 7.5 млрд. евро на 40 млрд. евро. Като разполагаме с повече ресурси, ние вярваме, че ще се придвижим по-лесно към зеления преход".

Фондът ще бъде укрепен с до 40 милиарда евро по механизма "Ново поколение ЕС". Целта е да се помогне на страните-членки да ускорят прехода си към климатична неутралност.

Седем еврокомисари представиха днес различните механизми по оповестения вчера от председателя Урсула фон дер Лайен план за възстановяване "Следващо поколение ЕС". В тези рамки ще действа и механизмът за възстановяване и устойчивост в размер на 560 млрд. евро.

Еврокомисарите по здравеопазването Стела Кириакиду и по европейския начин на живот Маргаритис Схинас представиха нов европейски здравен план, който цели да избегне липсата на координация между страните-членки, какъвто бе случаят при началото на пандемията с коронавируса.

"Тази криза показа много ясно, че нашият капацитет за колективен отговор трябва да бъде повишен до различно ниво. Нуждаем се от повече Европа в областта на общественото здраве. Казвам това от самото начало", каза Кириакиду.

Целта на програмата е да повиши устойчивостта на здравните системи и да спомогне за иновациите в сектора. Според еврокомисар Кириакиду, чрез нея ще е възможно по-добре да се подходи към трансграничните заплахи за здравето, а лекарствата ще бъдат налични и достъпни за всички. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..

публикувано на 24.02.25 в 20:34

ООН прие втора резолюция за Украйна

Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..

публикувано на 24.02.25 в 20:09
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон призова Тръмп да подкрепи Украйна

Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..

публикувано на 24.02.25 в 20:00