В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме годишнини на важни фигури и институции в музикалната история на България.
Повод да припомним творчеството на диригента и композитор Виктор Райчев е 100-годишнината от рождението му. Неговото име е свързано преди всичко с дейността на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където той в продължение на 30 години е на диригентския пулт и на чиято сцена са поставени всички негови оперети, които бързо стават любими на публиката.
Виктор Райчев е роден на 24 май 1920 г. в семейство, от което произлизат още двама забележителни български музиканти: братята му Александър Райчев - големият наш композитор, и Ромео Райчев - известният оперен диригент. Отначало пътят на Виктор Райчев е далеч от музиката, въпреки че от 14-годишен свири на различни инструменти. Той завършва стопански науки в Софийския университет, но когато отбива военната си служба, организира самодеен ансамбъл - увлича се от творческата работа и скоро постъпва в Музикалната академия. Там учи дирижиране при Асен Димитров и композиция при Парашкев Хаджиев.
Още както студент Виктор Райчев ръководи ансамбъла при Профсъюзния дом, а след дипломирането си през 1952 г. е назначен за диригент в Държавния музикален театър “Стефан Македонски“ (сега Национален музикален театър). Там преминава цялата му кариера: през 1959 г. става главен диригент, от 1962 до 1967 г. е директор на театъра, а през 1982 г., поради заболяване, се оттегля от активна дейност.
С цялостната си дейност Виктор Райчев допринася за професионалното израстване и утвърждаване на оперетния театър в България. В този период той композира и шестте си оперети, бързо станали популярни: „Младостта на Маестрото“, "Женски герои“, “Бал на жените“, “Щастливеца“, “Къщичка от карти“, “Хъшове“. Райчев композира още хорово-оркестрови творби като „Молитва от Ботев“, “Смъртта на Самуил“, и камерна музика - 12 пиеси за пиано, “Серенада“, хорови песни. Виктор Райчев умира на 5 януари 1999 г.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на уважаваната диригентка Росица Баталова, която в продължение на дълги години работи с Виктор Райчев. Чуйте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..