Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция постепенно се връща към нормалния си ритъм

Истанбул, 1 юни 2020 г.
Снимка: БТА

В Турция днес е първия ден от живота при „новите нормални“ условия след разхлабването на мерките срещу коронавируса. Кафенета, ресторанти, паркове, спортни салони, плажове, детски градини, библиотеки, музеи отново са отворени от днес.

Подновяването на работа става при спазване на хигиенните правила. Масите ще са на 1,5 метра една от друга, а столовете – на 60 см. Хората няма да могат да сядат един до друг. Ресторантите и кафенетата ще могат да работят до 22 часа. Забранява се играта на табла, домино и други настолни игри, за да се намали контактът между хората. По-рано здравното министерство разпространи документ от над 100 страници с правила и препоръки за работещите в 11 сектора, включително в сферата на продажбите, услугите и други.

На плажовете на всеки 4 квадратни метра ще се допуска по 1 човек, а разстоянието между шезлонгите ще бъде 1,5 метра. Във фитнес-залите 1 човек ще спортува на 6 кв. метра, минималната социална дистанция между хората ще бъде два метра. Поради това често от уредите в редици ще работят през един.

Увеселителните заведения като барове, дискотеки и наргиле-кафенетата обаче ще останат затворени за още време, заяви вчера президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган.

Днес се подновяват и ограничен брой вътрешни полети между 5 големи града в страната, сред които Истанбул, Анкара и Измир. Новите правила на Главната дирекция за гражданска авиация предвиждат в летищата да се допускат само пътниците, те да носят маски, да се спазва социална дистанция при чекирането и проверките за сигурност.

Ресторант в Истанбул чака клиенти.                  Снимка: БТА

Преди да пътуват с автобуси, влакове или самолети, гражданите трябва да получат код, който потвърждава, че не са болни и не са били в контакт със заразени лица. Кодът се получава чрез мобилно приложение на здравното министерство. Миналата седмица бяха подновени пътуванията с високоскоростни влакове, след като те, както и вътрешните полети, бяха спрени на 28 март. Според правилата на вътрешното министерство, междуградските автобусите и колите на градския транспорт са задължени да пътуват максимум с половината от капацитета пътници.

От днес отпадат и забраните за влизане и излизане в 15 области, с което се възстановява свободното автомобилно движение в цялата страна.

Повече няма да се прилага и забраната за излизане от домовете през събота и неделя. За пръв път първото ограничение беше въведено на 11-12 април и забраната продължи във всички почивни дни до края на май.

Истанбулската голяма община възстанови нормалната честота на градския транспорт.

До момента 78% от заразените с коронавирус в Турция са излекувани,  активните случаи в страната са около 31 500, 4540 души починаха от Covid-19.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Конституционния съд днес се проведе церемонията по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначените конституционни съдии - 14 ноември 2024 г.

Делата в КС по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во НС вече са четири

 Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири .  Изтича срокът за подаване на жалби срещу резултатите от изборите в КС Още две жалби за оспорване на изборите в КС Срокът за обжалване на изборните..

публикувано на 14.11.24 в 15:17
Министър-председателят Димитър Главчев (третият отляво надясно) и министърът на отбраната Атанас Запрянов (вляво) във Висшето военновъздушно училище

Премиерът Главчев: Надявам се политиците малко да се смирят

Служебният премиер Димитър Главчев се надява да бъде сформирано редовно правителство, защото според него това е най-добрият вариант.  Той направи коментара си в Долна Митрополия където участва в представянето на нова система за виртуално обучение на военни пилоти за F-16 Block 70 във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски".  Пред Главчев и..

публикувано на 14.11.24 в 15:14

Израел продължава офанзивите си срещу "Хизбула" и "Хамас"

Не стихват военните действия в Близкия Изток. Израелската армия продължава офанзивата си и на двата фронта - срещу "Хизбула" в Ливан и срещу "Хамас" в Ивицата Газа. Израелската армия е нанесла нов удар срещу цел на "Хизбула" в южен район на Бейрут. Малко преди това израелските военни са издали нареждане за евакуация. За последните 48 часа Израел е..

публикувано на 14.11.24 в 15:05

МТСП: Няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда

Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да бъде въведен нов механизъм за определяне на минималната работна заплата.  Това съобщиха за БНР от Министерството на труда и социалната политика.  От там уточняват, че разпратените до бизнеса и синдикатите текстове имат за цел да насърчат социалния диалог, така..

публикувано на 14.11.24 в 14:58

ВСС прекрати процедурата за избор на председател на ВАС

Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Пленумът направи четвърти последен опит, но номинации не бяха издигнати.  Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като..

публикувано на 14.11.24 в 14:51

Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години

Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата..

публикувано на 14.11.24 в 14:46
Проф. Росен Стоянов

Проф. Росен Стоянов: Трябва да има държавна политика за защита на свободата на словото

Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото ! Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни: "Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно..

публикувано на 14.11.24 в 14:39