Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудни времена за Капалъ чаршъ

Емблематичният пазар отвори отново, засега без туристи

Капалъ чаршъ
Снимка: Мариян Карагьозов

Емблематичният за туристите истанбулски покрит пазар Капалъ чаршъ отново е отворен за посещения. 

С малка церемония и при строги мерки за дезинфекция и дистанция една от главните порти на покрития базар беше тържествено отворена в присъствието на областния управител на Истанбул, на кмета на местната община Фатих и на председателя на Управителния съвет на базара - Фатих Куртулмуш.

„Не приемаме никого без маска и без да му е премерена температурата. Обръщаме внимание на хигиената, на спазването на социална дистанция. Редовно през озвучителната система се правят анонси за това. Раздали сме в магазините листовки с основните 14 хигиенни правила, препоръчвани от здравното министерство. Тук няма централна климатична система, за проветряване се използва естествена система, създадена преди 559 години“, пояснява Фатих Куртулмуш пред „Хоризонт“. 

В продължение на 3 месеца дюкяните бяха затворени„На 23 март, в рамките на мерките срещу пандемията затворихме за посетители Капалъ чършъ. Затворихме 19 от 21 от входовете ѝ, оставихме два отворени, за да могат собствениците и продавачите да посещават магазините си“, допълва Куртулмуш.

Историческата ценност на Големия базар, както той е известен на повечето европейски езици, е свързана с неговата класическа архитектура на арабско-османски покрит пазар. Тя позволява на посетителите да се докоснат до следите от икономическия и обществен живот в миналото в жива среда, а не в музей. В деня на откриването обаче намираме там основно работещи на базара. Продавачът на копринени шалове Махмут не крие тревогата си ще потръгне ли отново търговията.

„Да видим как ще е (въздъхва)… Ние сме изцяло свързани с туризма - той е задължително условие за нашата работа, но все още страната не е отворена за международните туристи. Днес само чистим, подготвяме магазините. За нас тук на Капалъ чаршъ туристите са много важни, има и местни клиенти, но туристите са ни необходими 99%.“ 

В миналото различните еснафи – златари, кожари, бакърджии – са имали свои улици на базара. В момента много от историческите занаяти са заменени от други магазини, които предлагат търсени съвременни стоки. Поради големия интерес към Капалъ чаршъ, някои туристи се оплакват, че цените на сувенирите са силно завишени. Продавач на красиви ръчно изработени луксозни стоки като инкрустирани със седеф шахматни комплекти или изделия от ковано желязо разказва:

„Клиентите ни са основно от Европа, Северна и Южна Америка. Около 90% от стоките ни са ръчно изработени сувенири и подаръци. Някои от тях са изработени в Турция – в Истанбул и в Анадола. Други са вносни – от Сирия, Иран, Египет. Те обаче са по-скъпи, тъй като изработването им отнема много време и се продават по-трудно. Не е лесно, но трябва да продължим.“

В момента дюкяните на историческия базар са около 2 500 и осигуряват препитание на хора от близо 65 различни професии. Според Фатих Куртулмуш Капалъ чаршъ е привлякла около 10 млн. посетители през миналата година. Той се надява скоро базарът отново да се върне към нормалния си ритъм на работа.

„В момента между 10 и 16 часа са отворени 10 порти. Постепенно ще увеличим този брой и работното време, тъй като нормално, особено през лятото, то е от 8.30 до 19 часа.“

Въпреки това обаче търговецът Махмут не е голям оптимист. Тази година нищо не очакваме. Не смятам, че нещата ще вървят добре по света като цяло. Вероятно ще бъдем на загуба, не очаквам печалби. В момента правим сметки дали ще можем да се задържим изправени на краката си. Сезонът за нас почти свърши, тъй като сме затворени от края на март и ще дойде краят на юни, докато туристите дойдат отново.“

„Никой не ни подкрепя, опитваме се със собствени средства да се справяме, но те привършиха. Има голяма вероятност мнозина да затворят врати“, допълва продавачът.

На Капалъ чаршъ имаме поговорка – „Ден месец храни, месец ден храни“, не се предава обаче Фатих Куртулмуш, който очаква ако поговорката е вярна, да си покрият загубите от кризата с коронавируса.

Смисълът на поговорката, която има много варианти, е, че понякога в търговията за един ден се изкарват пари, колкото обичайно за цял месец, а друг път са трудни времена, в които за месец се изкарва толкова, колкото обикновено се печели за един ден.

Едно от най-големите притеснения на всички продавачи и собственици са наемите. Търговците са останали три месеца без доходи и искат наемите да бъдат намалени.

Като цяло наемите са високи. Трябва да се помогне на хората, които работят тук - цените на наемите да бъдат намалени“, коментира продавач на локум.

„Очакванията ни са негативни. Трябва да се направи намаление на наемите поне за тази, поне за 1 година“, смята друг продавача на пазара.

Част от недвижимите имоти на базара са притежание на Дирекцията по вакъфите. В Османската империя вакъфите са били фондации, издържащи джамия, медресе или друг тип организация чрез притежаваната от тях собственост, най-често имоти. Друга част от обектите в Капалъ чаршъ обаче са собственост на частни лица, което прави договарянето за общо намаляване на наемите по-трудно.

Най-спокойно от всички по вековните лабиринти на Капалъ чаршъ сега царствено се разхождат… охранените базарски котки. Пред очите им повече от пет века са минавали съдбите на търговци и мющерии...

Снимки: Мариян Карагьозов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03