Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяването на столичен булевард провокира граждански тревоги

Снимка: БНР

Живеещи около столичния булевард „Цар Борис III“ са готови за граждански протести, ако проектът за разширяване на Околовръстния път на София започне да се случва в сегашния му вид. Проектът предвижда частично изменение на булевард „Цар Борис III“, като се изгради тунелна връзка и се премахне съществуващото локално платно. Планирано е добавянето на ленти с посока на движение София – Перник.

Вече е публикувано обявлението за изготвен проект за частично изменение на Подробния устройствен план във връзка с това разширение.

Хората се опасяват, че под прозорците им ще преминава шестлентов път с интензивно движение, а за пешеходците ще стане опасно, защото отсечката ще се превърне в скоростна.

Отец Димитър

По новия проект за разширение на булеварда пътят минава непосредствено до параклиса „Св. Пантелеймон“. Отец Димитър е председател на храмовото настоятелство. Опасява се не само, че пътят ще минава твърде близо до самия храм, но и от факта, че идейният проект предвижда навлизане вътре в самия храм, което определя като абсурдно и недопустимо.

„Според проекта е около 1.50 метра. Това е твърде близо до храма, който е със стари основи, плитки, и няма да издържи увеличаването на пътникопотока“, изтъква свещеникът.

Олтарът и входната врата за самия храм са от страната на булеварда. Отец Димитър недоумява „как един такъв голям проект от национално значение не е обмислен в детайли“.

Локалното платно до храма

Главният архитект на София Здравко Здравков не вижда място за притеснение. „Успяхме да убедим и експертите, и Комисията по транспорт, и Агенция „Пътна инфраструктура“, че сме избрали най-доброто решение. Предходното решение предвиждаше 2 тунела, тези два тунела ги оптимизирахме – в момента идващите от направление Владая – Княжево ще ползват наземно преминаване. Този тунел е единствено в обратната посока“, коментира Здравков, според когото решенията за пешеходците също са подходящи. „Пешеходците са изкарани на ниво терен, с нормален светофар. Предходно решение имаше с вкарване на пешеходците под земята.“

Главният архитект на столицата уверява, че през локални платна ще има достъп до всички сгради. Бъдещата велоалея пък ще достига до центъра на „Княжево“.

Драгомир Цветанов

Драгомир Цветанов живее на булевард „Цар Борис III“. Казва, че той и съседите му не срещат „разбиране или разум в общината или някакъв друг орган“. Смята, че гражданите трябва „да се съберат и да преградят булеварда“.

„Не е проблемът в голото разширение на булеварда. Той може да бъде и по-голям, да се отнемат и площи отстрани, които в момента са свободни. Този проект, така изпълнен, ще създаде такива задръствания и такива опасности за хората, че аз, ако го осъществят, никога няма да ползвам тунела. Ще се страхувам, че влизайки в тоя тунел, при една повреда на автомобил, при пожар, при наводнение, тук ще стане един смъртоносен капан“, изразява своите притеснения Цветанов.

Сградите по протежение на булеварда от храма „Цар Борис III“ до спирка „Планинец“ нямат излаз до друга улица, освен до булеварда, допълва той. Мнозина от жителите на квартала се опасяват, че високоскоростното и наситено движение по новия път ще ги затруднява да се прибират и да паркират пред домовете им.

Разширението на столичния булевард „Цар Борис III“ е част от последната отсечка за реновиране на Околовръстния път и свързването на квартал „Младост“ с магистрала „Люлин“.

Различните мнения чуйте в звуковия файл.

Снимки: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16