Близо 30 жители на община Созопол се събраха на протест пред недовършения строеж в защитената местност Алепу.
Протестиращите изразиха възмущението си от действията на контролните органи, които по думите им представят строежа като подпорна стена на свлачище, а има видими белези за строителството на хотел.
Не одобряваме изливането на бетон в защитена местност на метри от морето, казаха протестиращите:
"Изразявам възмущението, не само моето, но и на тези, които не успяха да дойдат. Ние не сме съгласни по този начин да се отнасяме към природата".
"Това не е стена, свлачището във Варна го решиха с подпорна стена. Защо не си построиха хотели там. И, наистина, това ли е идеята за нашето Черноморие?! Стана повече бетон от хората. Просто да ни се обясни - каква е тази стена? Виждам стаи, дори виждам апартаменти, студиа, виждам място за стълбище, виждам терасите".
Прокуратурата да разследва не издаденото разрешение за строителство, а опорочените процедури по прехвърлянето и закупуването на общинска земя от частни дружества, каза Аспасия Порожанова, бивш представител на общинската администрация:
"Да проверят детайлно процедурата от 2004 г. до днес за прехвърляне на акции, за промяна на общия устройствен план на Созопол. Затова, че е издадено строително разрешение, одобрявайки проекта с параметри, които не отговарят на зона А".
Според Аспасия Порожанова, поредица от опорочени процедури е довела до прехвърлянето на общинска земя в частни дружества.
Конструкцията по укрепването е одобрена от Община Созопол, припомни Несторов. От февруари 2019 година има издадена заповед, с която е регламентиран първи и втори етап от реализирането на ваканционния комплекс. Първият етап е реализиран като брегоукрепване и е въведен с държавна приемателна комисия, посочи Иван Несторов. „Вторият етап, тъй като има издадена заповед за спиране на строителството, той още не е разрешен. Не строят нищо. Това, което представлява като стаи - това е конструкцията, която е одобрена от Община Созопол и ние като контрол нямаме отношение по одобрените строителни книжа“, коментира архитект Несторов в предаването "Хоризонт до обед".
„В проекта е записано, че това са кухи обеми, които касаят конструкцията и те не засягат бъдещото пристрояване към тази конструкция на нови обеми, които ще бъдат за обществено обслужване, ваканционен комплекс. Ще си останат кухи, защото е записано в проекта, че те са неизползваеми. Има един единствен асансьор, който от морско ниво до уличната регулация ще обслужва именно тези нива, които ще се реализират в бъдеще“, поясни оглавяващият ДНСК.
Височината от улицата до морското ниво е около 15 метра.
За втория етап - на строителството на хотелския комплекс, трябва да се направят геодезични замервания дали се спазва съответният подробен устройствен план за отстоянията от плажа като публична държавна собственост. „Той трябва да е на 6 метра от плажната ивица.“
Върховната административна прокуратура изисква от ДНСК в 7-дневен срок да представи доклад от проверката. „Поради тази причина, когато прецени прокуратурата, тогава вече ще дам и повече разяснения по проверката“, допълни Иван Несторов.
Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията. Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...
До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма. Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..
Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана. За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо. Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..
Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..
От бизнеса се обявиха против планираното увеличение на максималния осигурителен доход от сегашните 3750 лева на 4130 лева, което е заложено в проектобюджета за 2025 година. Синдикатите са недоволни от заложения в новата план-сметка на държавата за ръст на заплатите само с 5%, вместо очакваните 10 на сто. В специално становище по проектобюджета..
Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..