Предизвикателствата пред новия иракски премиер Мустафа ал Кадими са няколко, но е много важно да намали напрежението между Иран и САЩ вътре в страната му, заяви пред БНР журналистът Мохамед Халаф.
„В Ирак от 17 години, след свалянето на Саддам Хюсеин, влиянието на Иран фактически е най-голямо, дори американците нямат това влияние, макар че свалиха Саддам Хюсеин и управляваха в Ирак в продължение на 8 години“, каза той в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
„Първо, той трябва да намери начин да успокои протестиращите от октомври младежи срещу корупцията и квотното разпределение на министерски кресла и постове в Ирак. Става дума за етническо, религиозно сектантско разпределение на постовете в резултат на което липсва компетентност. Кадими се опита първо това да направи, но срещна голям отпор от политическите партии, особено от проиранските партии и техните въоръжени марионетни организации“, обясни журналистът.
Халаф посочи, че за четири месеца са убити около 400 протестиращи младежи при откриване на огън срещу демонстрациите, от което следва друго предизвикателство.
„По какъв начин той ще успее да изземе оръжието от различните милиции, които фактически са скубали държавата и властта досега. Правителствата не управляваха, а милициите и въоръжените групи, които са другото крило на политическите партии във властта, определяха политическия, икономическия и социален дневен ред“.
„Друго, което той трябва да направи е да намали влиянието на Иран – политическо, икономически, културно, в армията, даже и религиозно“, каза още Халаф.
Той коментира ситуацията в Ирак месец след одобряването на новото правителство начело с бившия шеф на разузнаването Мустафа ал-Кадими, който е бил журналист и главен редактор. Както и проблемите пред него - джихадистка „Ислямска държава“ надига глава северно от Багдад, на юг и в самата столица се „пробуждат“ протестите от миналата есен срещу корупцията и клиентелизма, четворното намаление на държавните приходи вследствие от срива на петролните цени и, не на последно място, претенциите на САЩ за нов стратегически договор, които почти сигурно ще доведат до сблъсък с Иран.
Халаф каза, че на 15 юни предстоят преговори между САЩ и правителството на Ирак за присъствието на американските войски в страната и по какъв начин ще бъде изпълнен договорът между двете страни от 2008 г. при американския президент Джордж Буш. Той посочи, че след това начело на САЩ е застанал Барак Обама, който изтегли американските войски от Ирак и започнаха проблемите с появата на „Ал Кайда“ и трансформацията ѝ в джихадистката „Ислямска държава“.
Според журналиста джихадистката болест може да бъде излекувана, ако иракският народ успее да реши проблемите, довели до създаването на такива организации и в Сирия, и в Либия, както и „Боко харам“ в Нигерия, талибаните, Хамас, Ислямски джихад…
„Има проблеми вътре в обществото, натрупани в продължение на 60 години. Проблеми, свързани с представянето на различните етнически и религиозни групи във властта… Но проблемът на Ирак, това е намесата на Иран, която привлича намеса на други държави в региона. Когато Иран създава толкова много марионетни организации, като ги въоръжава и финансира, това повлича реакция от Саудитска Арабия, Катар и други държави в региона да поощряват, финансират и въоръжават – първо „Ал Кайда“, а след това трансформирането ѝ в „Ислямска държава“, каза Халаф.
„Точно това иска президентът Тръмп – Иран да прекрати намесата си в този регион – Ирак, Сирия, Йемен Ливан и т.н.“, посочи журналистът.
Според Халаф новият премиер на Ирак е успял да получи подкрепа от проирански партии и да формира правителство заради намаляване на иранското влияние след убийството на влиятелния командир на елитните сили „Ал Кудс“ ген. Солеймани, както и заради отслабването на Иран в резултат на американските санкции и пандемията от коронавируса.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...