Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна затвориха детска хирургия на "Св. Анна"

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

"Педиатрите са особено племе, работят за кауза и рядко заплатата е определяща, но все пак има граница"

| Интервю
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла
Снимка: medicalnews.bg
Чуй новината! Чуй новината:

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР.

"Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната помощ, и в болничната и при общопрактикуващите лекари. Това е тежка специалност - от вземане на кръв и поставяне на абокат при кърмаче можем да стигнем и до най-тежкото - носенето на отговорност. Когато педиатър допусне грешка, е тежко съден от общество, близки и от собствената си съвест", коментира проф. Авджиева.

Спешен е проблемът с Окръжната болница във Варна – "Света Анна" и болница "Света Марина". В Света Анна" се затваря детска хирургия и няма детски хирурзи, били само двама. 

Директорът на "Света Анна" с призив към институциите за решение на проблема с отделението по детска хирургия

"При спешен случай във Варна се отваря тефтерът и се гледа къде да отиде линейката. Става въпрос за третата по население област. Трябва да се събудят хората и ако тяхното мнение не се чуе и тази здравна агония не спре, ще имаме много такива болници в цяла България", коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Антон Тонев, бивш депутат и председател на здравната комисия от ПП, сега съветник на кмета на Варна. 

Ще затвори ли детската хирургия в болница "Света Анна" във Варна?

Според него краткосрочните решения са с кратък полезен период. 

"Трябва нов мениджмънт на болницата и стимулиращо заплащане на лекарите", предлага той.

Преди дни е затворена педиатрията и на общинската Втора градска болница в София поради липса на специалисти. От Перник транспортират децата до "Пирогов", в Националната кардиологична болница са спрели операциите поради липса на сестри, а в ИСУЛ възстановиха костно-мозъчните трансплантации, след като с мъка намерили две медицински сестри.

СОС реши да слее Четвърта и Втора градски болници

Детското отделение в Перник остана без нощни дежурства на лекари

ОПЛ педиатри ще дежурят в детското отделение в пернишката болница

Временно са осигурени педиатри в Детско отделение в Перник

И проф. Авджиева продължи списъка – през 2023 г. детското отделение във Враца затвори, в Свищов също имаше проблем.

"И при всяка кризисна ситуация се взимат половинчати мерки до следващият инцидент", припомни тя.

Тя посочи, че основният проблем да няма педиатри е много слабото финансиране на тази специалност:

"Още когато се въведе в системата "пътечна медицина", педиатричните пътеки бяха ниско финансирани. През годините се направиха опити да се увеличат, но какво е 20% за пътека, която е 300 лева. А клиничните пътеки са важни, защото болниците са дружества, които се самоиздържат. И с основните приходи от клинични пътеки трябва да платим заплати, лекарства и битови разходи". 

Проф. Авджиева сподели, че педиатрите са "особено племе" - "работят за кауза и рядко заплатата е определяща, но все пак има граница". И припомни, че при малките пациенти за минути се влошава състоянието. Затова педиатрите са 24/7 на телефон.

Специалност "Педиатрия" годишно в страната взимат между 10 и 20 лекари. Има голям дефицит на специалностите в педиатрията – детски гастроентеролози, невролози, хирурзи и т. н. 

"Честно да ви кажа, не се сещам с какво оптимистично да завърша. Надявам се, че тези млади хора, които обучаваме при нас, голяма част ще се върнат по родните си места, ще приложат наученото. Надявам се, че ще се промени цялата система на здравеопазване от пътечно заплащане до грижата за обучението на младите лекари", надява се проф. Даниела Авджиева.

Тя даде за пример как в чужбина всеки млад лекар получава определена сума годишно, която е за повишаване на квалификацията - курсове, обучение по специалността. И за подобен механизъм би трябвало да се помисли и у нас, за да се решат проблемите с недостига на педиатри.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31