Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обезопасяват пероните на 12 метростанции

Пилотно съоръженията се поставят на две от по-натоварените станции

Част от трасето на третия лъч на метрото в София
Снимка: БТА

На метростанции „Опълченска“ и „Стадион Васил Левски“ в София е в ход поставяннето на преградни съоръжения за обезопасяване на пероните. За пилотното поставяне на преградите са избрани именно тези две станции, защото те са натоварени, но не са най-натоварените като „Сердика“ и "Софийски университет Св. Климент Охридски“, обясни за „Хоризонт“ директорът на Столичния метрополитен инж. Стоян Братоев. Преграждането на метростанциите е тенденция от последните 10 години, поясни той.

Стойността на съоръжението за всяка станция е 750 хиляди евро, технологията е корейска. След първите две станции предстои монтирането на идентични прегради на още 10. Така общо ще бъдат обезопасени 12 станции предимно на първата линия на метрото, която е най-натоварена, уточни Братоев.

Част от трасето на третия лъч на метрото Снимка: БГНЕС

„Струват си, защото човешкият живот няма цена. Целта е основно тази“, коментира Братоев. От Столичния метрополитен мотивират изграждането на защитните прегради със зачестяващите нещастни случаи на падане върху релсите през последните години.

Срокът за завършване е краят на септември. Екипите от Южна Корея в момента не могат да пътуват заради ограничителните мерки.

Третият лъч на метрото Снимка: БГНЕС

Новата, трета линия на софийското метро е изцяло оградена, но там влаковете са един тип. Преградите там са част от строителството на самата линия и от автоматиката на управление. Вратите на влака са по-тесни от отвора на преградата и влаковете ще спират с точност до 20 сантиметра.

Когато влаковете по дадена линия са повече от един тип и разположението на вратите е различно, тогава се избира настоящият тип преграда за ограничаване на достъпа до релсовия тип, какъвто се монтира пилотно на "Опълченска" и „Стадион Васил Левски“. Всички колони ще остават в „мъртвите зони“, където няма врати, увери Стоян Братоев.

Третият лъч на метрото Снимка: БГНЕС

Третата линия ще разполага и с гумени гребени, които да „обират“ разстоянието между платформата на вагона и ръба на перона. Релсовият път по третата линия ще бъде и по-безшумен, защото там ще вървят влакове от ново поколение, обясни Братоев. По-старите поколения влакове са по-шумни, защото техните двигатели са по-различни.

40 милиона евро струва изграждането на 1 километър метро в София. За сравнение - 150 милиона е цената на километър за Европа, каза още директорът на Столичния метрополитен.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31