"На всички им стана ясно, че протестите в САЩ, които стартираха като мотивирани за борба срещу расизма, всъщност са агитация и пропаганда на Демократическата партия". Това каза пред БНР международният анализатор Боян Чуков във връзка с протестите в САЩ и Европа, породени от смъртта на афроамериканеца при арестуването му в Минеаполис.
Според него целта е била да се предизвика културен конфликт, който да прерасне в расистки и по този начин да се води битка за елиминирането на Доналд Тръмп и да бъдат спечелени изборите през ноември от Демократите:
"С масовото сваляне на статуи в САЩ започна да се подрива самата държава". Анализаторът обясни, че погрешно се смята, че в битката между Севера и Юга едните са за робството, а другите са против робството:
"Богатият католически земеделски Юг се сражава с протестантския промишлен Север. Основната причина са митническите такси. Югът иска да ги събират отделните щати, а Северът - федералното правителство".
Битката е по какъв начин да продължи да се развива САЩ, обобщи анализаторът и посочи, че финансовият елит се бори срещу Доналд Тръмп:
"Но те в последните дни започват да разбират, че ще срутят държавата, а и кой ще бъде следващият президент, когато държавата бъде срутена. Джо Байдън много трудно може да излезе от тази ситуация".
По думите му и лидерите на движенията на чернокожите започват да разбират, че държавата ще бъде разрушена.
Анализаторът акцентира, че има източници, които твърдят, че рейтингът на Тръмп не е толкова нисък и положението му не е толкова катастрофално. Според него подкрепата за Байдън от Джордж Буш-младши и на Колин Пауъл прави услуга на Тръмп, защото "тези две имена с свързват с войната в Ирак, където загинаха много американски войници, голяма част от тях - чернокожи".
Цялото интервю на Петър Волгин с Боян Чуков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Председателят на Долната камара на Американския конгрес Нанси Пелоси поиска премахването от сградата на институцията на 11 статуи, свързани с Конфедерацията от времената на Гражданската война. Монументи на мъже, които са защитавали жестокостта и..
Инициативен комитет от учени и общественици предлага на мястото на Паметника на съветската армия в Княжеската градина в София да бъде изграден монумент на хан Аспарух. Аргументите представи председателят на инициативния комитет акад. Георги Марков:..
Пълна либерализация на вноса на мляко и млечни продукти от Украйна - това е част от позицията, която Съветът на Европейския съюз прие и ще поддържа в комитета за асоцииране ЕС - Украйна. Тези продукти се определят като "нечувствителни"...
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще предложи обществено обсъждане на идеята за забраната за използване на социални мрежи от деца под 15 години. Това съобщи той пред журналисти в Силистра. Вълчев коментира и нуждата от промени..
Дигиталният напредък не трябва да се превръща в нова бариера пред правата на човека, това е посочила вицепрезидентът Илияна Йотова в изказването си на Световната лидерска среща за жените в Пекин. Йотова е представила напредъка на България в..
На основание чл. 81 от Правилника за организацията и работата на Народното събрание законопроектът на ИТН за изменение и допълнение на Наказателния кодекс със сигнатура 51-554-01-178 е оттеглен. Това съобщиха от пресцентъра на партия "Има такъв..
Над 1000 души са били евакуирани през нощта от домовете си в южната част на каталунската провинция Тарагона заради наводнения, предизвикани от обилни валежи. Екипи на пожарната са спасили десетки хора, които са били блокирани в превозните си средства...
Ръководителката на европейската дипломация Кая Калас пристигна на посещение в Киев. В мрежата "X" тя обясни,че ще проведе "разговори за финансова и военна подкрепа, за сигурността на енергийния сектор и за търсенето на отговорност на Русия за..
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите..
Когато стъпваш върху плаващи пясъци и толкова голямо неизпълнение на Бюджет 2025, е много трудно да се направи нормален бюджет за догодина . Това каза..