Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Област Добрич остава без инфекциозно отделение

Тепърва ще се търсят нови лекари, след като досегашните напуснаха

Снимка: Архив

Инфекциозното отделение на многопрофилната болница в Добрич от края на миналата седмица не работи. Причината – няма персонал, след като и последният лекар инфекционист подаде молбата си за напускане.

От 5 юни пациентите, които се нуждаят от настаняване за лечение в инфекциозно отделение, са пренасочвани към Варна.

Ръководството на болницата твърди, че е направило всичко по силите си да осигури нормален график за работата на отделението. Същевременно от здравното заведение обявиха, че набират специалисти инфекционисти едва тази седмица, въпреки че предизвестието и на последния лекар е подадено преди почти три месеца.

Инфекциозните отделения могат да бъдат възприемани като част от националната сигурност, особено когато говорим за област като Добрич, която е с две граници – морска и сухопътна, освен това е и туристическа дестинация. С тези думи описва ситуацията председателят на Лекарския съюз в Добрич д-р Валери Веселинов, според когото въпросът не изниква сега, но сега е станал критичен. Според Веселинов, „в сегашната ситуация да се закрие инфекциозно отделение е екзотично решение“.

„В момента, в който констатираме факта, че там, в това отделение, е червено, е много късно. Пропуснали сме жълтото, мигащото, много време е пропуснато.“

От началото на януари месец в Инфекциозното отделение на МБАЛ Добрич са работили двама лекари. Четири месеца по-късно, от първи април, остава само един инфекционист – д-р Йовева, която е принудена също да напусне, след като се налага да работи или да е на разположение 24 часа в денонощието седем дни в седмицата. Не може да съществува отделение с един лекар, категорична е тя. „По нормативни документи се изискват двама лекари. Поставете се на мое място. Инфекциозно отделение, ако бъде закрито, не е по вина на лекарите, които го напускат. А го напускаме, защото на практика такова отделение не може да съществува – процесът е обратен.“

Директорът на болницата д-р Светозар Байчев е опитвал да задържи д-р Йовева с регулярни разговори и предложения за заемане на административна длъжност – заместник-директор по медицинската част.

Закономерно се появява въпросът защо при положение че Инфекциозното отделение от месеци е работело само с двама лекари, едва сега започва търсенето на нови кадри за него. „Не сме закъснели, правили сме всичко според силите и възможностите си“, уверява д-р Байчев.

Всичкото възможно направено до момента доведе и до ситуацията областта да остане без Инфекциозно отделение. И макар че д-р Байчев отрече то да е затворено, а само  е преустановило дейност, факт е, че пациентите нямат възможност да се лекуват тук. По думите на д-р Йовева да се очаква един лекар да обслужва цяло отделение, е твърде оптимистично.

„Лекарите са хора. Не знам защо някои не го проумяват. Те си мислят, че сме някакви киборги, от желязо, че можем да издържим, докато паднем, на работните си места.“ 

Още три отделения в многопрофилната болница в Добрич са в опасност от закриване заради липса на кадри.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52