Формален повод е рождената дата на твореца - 14 юни. Приживе той имаше потребността и традицията около рождения си ден да организира изложба, на която да покаже свои нови творби, припомня галеристът Светла Тончева.
След карантината арт центърът отваря отново врати с желание да си спомним за Светлин Русев, оставил дълбока диря в българското изкуство, допълва Тончева.
„Светлин Русев е човекът, благодарение на когото почти всяка галерия в страната успя да създаде един фонд с доста добра подборка на творби на талантливи български художници, скулптори, художници. Негова е заслугата Плевен да има идна от най-интересните колекции от европейско и българско изкуство. Той подари на Плевен своите колекционирани творби и това го завещава на плевенчани. Ние сме богати с това наследство“, отбелязва Светла Тончева.
Оценките за творческия и житейски път на акад. Русев понякога са били противоречиви, споделя още Тончева като един от познавачите на творчеството му. „Така са големите личности – едни ги обругават, други ги венцехвалят. Големият човек, големият творец не се поддава и не се вмества в рамките, в канона. Защото духът го води преди всичко. Той излиза от тези рамки и прави неща, които не всички могат да оценят, не могат да стигнат до дълбочината на нещата, които прави.“
„Не се изживяваше по моему като големия учител, като мастера, не го показваше сякаш някак открито“, спомня си още Светла Тончева, която не крие, че е била удивена от жизнеността на твореца, който бил постоянно в движение.
„Той беше вече на една почтена възраст, но умора у него никога не съм забелязвала. Идваше късно нощем да отваря депата на „Илия Бешков“, когато подготвяше изложба на някой от художниците. Като че ли той никога не спеше – такова впечатление е оставял.“
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..