В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" припомняме делото на изтъкнатия наш фолклорист Иван Качулев, смятан за основоположник и водещ специалист в българската етноорганология. Поводът е 115-годишнината от неговото рождение.
Иван Качулев е роден е в Ямбол на 4 юни 1905 г. От малък учи пиано и работи като пианист в киното на братята си и в различни салонни оркестри. Учи в Музикалната академия - в теоретичния отдел - като студент на известната клавирна педагожка Тамара Янкова. След завършването си през 1938 г. става гимназиален учител в Казанлък, Попово, Павликени, Ямбол - тогава ръководи граждански и училищни хорове, както и духови оркестри. През 1945 г. се преселва в София и започва научно-изследователската си дейност. Първо е асистент в отдела за народна музика в Етнографския музей, на 49 години става научен сътрудник, а на 56 - старши научен сътрудник в Института по музикознание към БАН. Участва в много експедиции в цялата страна. За известно време преподава и пиано в Музикалната академия. Умира на 12 юли 1989 г.
Като етнограф Иван Качулев работи предимно в областта на българските народни инструменти. Публикува редица монографии - като „Български духови двугласни инструменти - гайда и двоянка“, “Тамбурите в Разложко“, “Овчарски звънци в град Гоце Делчев“, автор е на книгите "Народни музикални инструменти в Добруджа“, “Народни музикални инструменти в Западна България - Трънско и Кюстендилско“, “Народни инструменти и инструментална народна музика на българските мохамедани в Родопите“ и др. Има интересни изследвания за звуковата среда в България: наблюдения, публикувани във „Виковете на амбулантните продавачи и занаятчии в България“, “Сигнални подсвирквания с уста“ и др. В своите експедиции той е събрал повече от 3600 народни песни и мелодии, издадени в сборници. Иван Качулев е автор и на много статии по въпросите на българския фолклор, публикувани у нас и в чужбина.
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..