Георги Спасов представи книгата си "Познавах ги" в навечерието на Задушница - 6 юни 2020 година в Лапидариума, в двора на Историческия музей в Пазарджик. В книгата има текстове за 12 починали творци, които писателят познава. Сред тях са Атанас Иванов, Георги Балабанов, Георги Стоянов - Бигор, Иван Виранов Вихренски.
"Подредих ги и се спрях на тях по простата причина, че наистина ги познавах. Разбира се, не ги познавам задълбочено от всичките им страни, това съм го написал и в предисловието", каза в предаването "По първи петли" авторът.
В книгата е включена информация и за Петър Змийчаров, ерудит според писателя Спасов.
"Живя малко, но много интензивно, почина по нелеп начин, но впечатли всички ни с огромната си култура и с една много интересна работа на Художествената галерия; с едни оригинални, нови модерни изложби, които той успя да осъществи".
Писателят Георги Спасов заяви, че се интересува от местните автори, защото според него те по някакъв начин са незабелязани.
"Моето желание винаги е било да ги покажа, да ги съотнеса към националните ни представители на културата и да докажа, че ако не винаги равностойни, те по някакъв начин се доближават до националните ни постижения, защото моето категорично мнение е, че без провинциалната - разбира се по-скоро като териториална, а не в друг смисъл - култура, националната култура няма да бъде пълнокръвна, няма да бъде цялостна; ще стои някак си тезисна".
Георги Спасов е роден през 1949 г. в с. Варвара, Пазарджишко. Публикувал е преди всичко хумористични и сатирични текстове, печатани в национални и провинциални вестници и списания, превеждани на руски език в изданията "Крокодил", "Неделя", "Огоньок", "Вечерняя Москва", излъчвани по московското и националното радио, с награди от различни конкурси за хумор и сатира. Автор е на хумористично-сатиричната книга "Празничен подарък", издадена през 1991 година. Член е на Съюза на българските писатели. Носител на годишната награда на Съюза на българските писатели за сатира за 2011 година за книгата "Записки на потърпевшия".
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..