Премиерът Бойко Борисов участва в заседанието на Европейския съвет, което се провежда чрез видеоконферентна връзка, съобщи правителствената пресслужба.
Основна тема на срещата на европейските лидери е Планът за възстановяване на Европа, който се състои от предложението за нова Многогодишна финансова рамка (МФР) и от инструмента „Следващо поколение ЕС“, специално създаден в отговор на предизвикателствата в борбата срещу коронавируса.
„Страната ни подкрепя Плана за възстановяване. Предложен е балансиран компромис между грантове и заеми“, посочи Борисов.
Премиерът заяви, че предложението на Европейската комисия отразява нуждите за по-бързо възстановяване от кризата, така че от една страна да се предотврати развитието на ЕС на две скорости, а от друга да се ускори конвергенцията.
Относно следващата МФР българският премиер изрази оптимизъм, че скоро европейките лидери ще стигнат намирането на компромис.
„Вярвам, че в още следващия месец ще успеем да постигнем съгласие по балансирано споразумение, което да осигурява финансирането на всички политики, приоритети, инструменти и мерки, включително и за справяне с това най-ново предизвикателство пред ЕС – коронавируса", каза той.
Според Борисов наред с това обаче са необходими допълнителни усилия и за традиционните приоритети на ЕС от гледна точка на бюджета и правилата за изпълнението им.
„Насочването на специално внимание към най-бедните региони с цел преодоляване на дълбоките социално-икономически проблеми в тях е неизбежно условие за постигане на дългосрочен икономически растеж, заетост, инвестиции и конвергенция в ЕС като цяло и то отвъд настоящата икономическа криза“, каза още премиерът.
Температурите във Великобритания продължават да се покачват и се очаква четвърта гореща вълна за лятото на някои места. Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство вече издаде предупреждения за горещини за цяла Англия - от днес сутринта до края на утрешния ден. В понеделник пет в области на Англия предупредителният код от жълт..
Вълната от горски пожари, засегнали Иберийския полуостров, достигна Кадис. Огънят, който избухна в района на Тарифа, наложи евакуацията на над 2000 души от плажове, хотели и жилища близо до плажа Атлантера. Евакуацията е била затруднена от инфроструктурата, обясни Антонио Санс от регионалното правителство на Андалусия. По думите му, извеждането на..
Общо 70 пожара се запалиха за денонощие в Гърция, като над 20 избухнаха само за четири часа. В сила са строги мерки по забрана за влизане в гори и паркове, високите температури допълнително затрудняват работата на пожарникарите. Отново температури от 42 градуса бяха отчетени през последното денонощие. Изключително топлото време, съчетано със силен вятър..
Британското правителство предупреди американския президент Доналд Тръмп да не се доверява на руския президент Владимир Путин, че ще се придържа към евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, докато западните лидери се надпреварват да помогнат на Киев да се подготви за среща на върха в петък, съобщи вестник “Таймс”. В декларация..
Смъртта при израелски обстрел на шестима медийни работници в град Газа предизвика нова вълна от международни критики срещу Израел, след като премиерът Бенямин Нетаняху потвърди решимостта си градът да бъде окупиран. Австралия се присъедини към Франция, Великобритания и Канада, които обявиха намерение да признаят палестинска държава. Генералният..
Военнослужещ на 52 години е загинал в катастрофата при разклона за село Маломирово до Елхово. Той е починал в линейката на път за областната болница "Св. Пантелеймон" в Ямбол, съобщи БТА, като цитира заместник-директора на лечебното заведение д-р Валентин Вълчев. Сигналът за тежкия пътен с трима ранени, от които двама военнослужещи, е получен към..
Върховният представител на Европейския съюз по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас заяви, че министрите на външните работи от ЕС подкрепят действията на Съединените щати към "справедлив мир" в Украйна, предаде Ройтерс. Освен това Калас сподели, че блокът ще продължи да работи по допълнителни санкции срещу Русия, по военна..
Страната ни вече съхранява слънчева енергия в батерии, които са частни инвестиции . На сайта на ЕСО в оперативните данни се показва енергията,..
Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на..
Системата на опазване на недвижимото културно наследство е абсолютно разрушена . Това заяви пред БНР арх. Петър Петров, бивш директор на Националния..