Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Т.Дончев: Ако защитим предложенията си, до 2027 България ще разполага с 30 млрд. евро от ЕС

Томислав Дончев, заместник министър-председател
Снимка: Радио Видин

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви в Стара Загора, че не е случаен опитът политическият разговор за приоритети да бъде сведен до истерия. На среща с кметове от региона и представители на партия ГЕРБ той коментира и преговорите, които се водят в Европейската комисия по отношение на средствата за подпомагане на страните членки.

Дончев определи като впечатляващи числата, които се коментират по отношение на свежите допълнителни средства, с които страните-членки на Европейския съюз ще могат да разполагат следващите години: "В случая ако говорим за България, ако предложението бъде прието близко до вида, в който е предложено, това означава 9 милиарда евро за следващите четири години плюс цялата многогодишна финансова рамка, която така или иначе очакваме, което означава, че България има на разположение публичен ресурс до 2027 година от почти 30 милиарда евро".

"Трябва да се преборим това предложение да бъде прието в близък до първоначалния му вариант, но в същото време да се подготвим как тези средства да бъдат инвестирани умно и да носят ефет, а не да потънат в пясъка като вода", допълни вицепреимерът.

Според него специален акцент трябва да се постави върху иновациите, дигитализацията и темата за енергийната ефективност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дан Дрискол

САЩ водят разговори с Русия и Украйна в Абу Даби

САЩ водят тайни разговори с Русия и Украйна в Абу Даби в опит да финализират мирен план за прекратяване на войната, според "Файненшъл таймс". "Файненшъл таймс“ съобщава, че министърът на сухопътните войски на САЩ Дан Дрискол се е срещнал с руска делегация снощи, а днес Дрискол ще разговаря с началника на военното разузнаване на Украйна Кирило..

публикувано на 25.11.25 в 11:38

В Плевен продължава делото за катастрофата при която загина Сияна

В Плевен продължава делото за катастрофата край плевенското село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Близки и приятели се събраха на протест пред Съдебната зала с искане за бърз и справедлив процес. За кратко те затвориха за движение централната улица за движение "Димитър Константинов". Състав на Окръжния съд даде ход на делото за..

публикувано на 25.11.25 в 11:34

Разкриха "фабрика за бебета" на остров Крит

Полицията в Гърция разкри "фабрика за бебета" в клиника на остров Крит. Използвани са и жени от България. Бездетни семейства са плащали огромни суми за бебе. Печалбите на клиниката са над 8 милиона евро. Извършвали се е незаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки. Използвани са се бедни жени от Румъния,..

публикувано на 25.11.25 в 11:12

ОДМВР – Перник стартира тренировъчни занятия в училищна среда

ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал, и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..

публикувано на 25.11.25 в 11:00

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от..

публикувано на 25.11.25 в 10:58

Четирима младежи пострадаха при катастрофа край язовир "Огоста"

Малолетно момиче и три момчета на по 18 години са настанени в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко преди 22 часа снощи в района на стената на язовир "Огоста", като колата се е преобърнала по таван. При спускане на язовирната стена, посока Монтана, лек автомобил, управляван от 18 годишен водач, при движение с..

публикувано на 25.11.25 в 10:52

Децата с аутизъм имат нужда от социален живот и работа със специалисти: Как може да получат най-качествена услуга?

"Обществото ни е далече от това да приобщи децата с аутизъм. Те нямат подкрепа отникъде". Това заяви пред БНР Нонка Манчева, майка на дете с тази диагноза. Тя е инициатор за създаването на центъра за поведенческа и комплексна терапия в Стрелча. В България има около 140 хиляди души с аутизъм. За тях са предвидени 140 дневни центъра в цялата..

публикувано на 25.11.25 в 10:50