Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания облекчава Covid-мерките от 4 юли

| обновено на 23.06.20 в 18:18
Предполага се, че правилото за социално дистанциране ще бъде променено от два на един метър.
Снимка: БТА

Британският премиер Борис Джонсън обяви, че от 4 юли социалното дистанциране, наложено заради Covid-19, вече няма да бъде задължително 2 метра. Ще отворят пъбовете, ресторантите, хотелите, кината, театрите и музеите. 

„Това е началото на края на националната летаргия“, заяви Джонсън по повод на най-голямото облекчаване на карантината, но допълни, че в случай на зачестяване на случаите на заразявания правителството няма да се поколебае да върне строгите мерки. 

На този ден преди 4 години британците одобриха на референдум напускане на ЕС. Тогава Борис Джонсън заяви, че 23 юни трябва да бъде обявен за Ден на независимостта. Днес, когато премиерът оповести поредното и най-голямо облекчаване на карантината, мнозина правят отново аналогия с независимост – този път от бедствието, наречено "коронавирус". Списъкът на секторите, които ще могат да отворят врати от 4 юли е дълъг. 

Неслучайно обаче Джонсън започна с намаляването на социалната дистанция от 2 на 1 метър, с препоръка 2-та метра да се запазят, където това е възможно, защото именно намаляването на разстоянието на контакта прави възможно съживяването на икономиката. Разрошеният премиер дори се пошегува:

"С нетърпение очакваме отварянето на салоните за подстригване, особено аз.... И ние ще отворим отново фризьорските салони с необходимите предпазни мерки, включително носенето на маски".

Носенето на маски остава задължително в обществения транспорт и другите места, където това се изисква. 

Отварят хотелите, частните домове, предлагащи престой и къмпингите. Отварят музеите, галериите, кината, театрите, тематичните паркове, фитнесите на открито, библиотеките, социалните клубове, обществените центрове и туристически атракции. На практика отново се открехва вратата за туризма. Две семейства ще могат да си гостуват. Отварят религиозните центрове, ще се позволяват сватби с участие до 30 души. Всичко това - при спазване на минималната дистанция от 1 метър, а при възможност - и повече. 

Джонсън отбеляза, че все още не може да се даде „зелена светлина“ за други места, където е неизбежен по-близък физически контакт като нощни клубове, минерални бани, плувни басейни, фитнес салони на закрито, боулинг клубове, водни паркове и увеселителни зали. В заключение премиерът заяви:

"Днес можем да кажем, че започва края на дългата ни национална летаргия и животът се завръща на нашите улици, в нашите магазини.  Голямото оживление се завръща".

Джонсън посочи, че правителството продължава да вярва на разума на британския народ, но никой не бива да се съмнява, че ако отново се появят огнища на зараза „ще бъдат ударени спирачки и възстановени ограничителните мерки“, както се изрази. 

Второстепенните магазини в Англия вече отвориха от 15 юни, а от вчера и търговците на дребно в Уелс подновиха дейностите си. 

Министърът на здравеопазването Мат Ханкок обяви вчера, че Англия със сигурност е готова за по-нататъшно облекчаване на мерките. Само 15 жертви на коронавируса има в цялото Обединеното кралство за последното денонощие – най-ниската бройка от средата на март.

В понеделник премиерът обсъди за последно предстоящите промени със Стратегическата комисия за Covid-19.

Очаква се да бъде приет и закон в помощ на бизнеса да се справи с изискванията за социално дистанциране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски иска лично да попише споразумението за редките минерали

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..

публикувано на 26.02.25 в 01:03

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02