Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възражения към избора на Съвета за развитие на гражданското общество

Съветът е консултативен орган към Министерския съвет

Снимка: БГНЕС
Четири организации – Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюзът на тракийските дружества в България, Българският туристически съюз и Общобългарският комитет “ Васил Левски“ изразиха възмущението си от процедурата по избора на Съвета за развитие на гражданското общество към Министерския съвет.

В момента там има 14 организации, избрани от над 200 по електронен път, но четирите съюза са категорични, че селектираните неправителствени структури със сигурност не представят голямата част от българското общество.

Кратък срок за провеждане на процедурата, невъзможност да се предоставят документи, правила, писани за класираните в Съвета за развитие на гражданското общество. Това са част от критиките, които Васил Василев от Общобългарския комитет “ Васил Левски“ посочи към новосформираната структура към правителството:

„Почти всички са финансирани от чужбина – както от „Отворено общество“, така и от „Америка за България“, така и от няколко американски фондации, от посолствата на Франция, Великобритания. И доколкото разбираме, те са тези, които са определили критериите за избора. И процедурата беше нагласена да изглежда демократична, но тя беше толкова демократична и праволинейна, колкото е демократична процедурата при избор на обществени поръчки в България“.

Васил Василев поиска правителство да преосмисли позицията си. А ако това не се случи, ще се пристъпи към създаване на алтернативно обединение на близо 30-те хиляди организации, които сега не са представени в Съвета за гражданско общество.

Красимир Премянов от Съюза на тракийските дружества обясни, че до ситуацията се е стигнало след промяна в закона от 2016 година:

„Главният акцент, който ангажира юридическите лица с нестопанска цел беше да не пропуснат периода на нова регистрация в Агенцията по вписванията. На другото някак си не му се обърна внимание. В крайна сметка обаче то се оказа решаващо - защото по модела, който е извършен и  по правилника за функциониране на този съвет се оказа, че след като се произведе този избор, опорочен до безкрайност, и в който, за съжаление 14 организации са представители на финансирани отвън структури и извършват дейност, която не кореспондира с нашите приоритети в националната култура.

В другите държави  - като пример в Съединените американски щати, ще допълня и Русия, подобни организации се наричат чуждестранни агенти. Агенти, които получават финансиране от чужбина и естествено с финансирането зависят в  политиката си и в  поведението си  от чужди приоритети.

Това, което искаме да направи властта -  да направи промяна в нормативната уредба на този въпрос. С промяна в действащия закон, отмяна на някои текстове и  промяна на други, ще се уреди този въпрос“, смята Премянов.

До законодателна промяна към момента е малко вероятно да се стигне.

Само преди дни съдии във Върховния съд на ЕС обявиха унгарския закон срещу неправителствените организации за нарушаващ европейските стандарти. А мерките, насочени към увеличаване на прозрачността при финансирането на организациите, като "дискриминационни и неоправдани“.

Красимир Премянов от Съюза на тракийските дружества обясни, че на този етап би подкрепил мерките, предложени от Антикорупционната комисия (КПКОНПИ).

В началото на юни председателят на комисията Сотир Цацаров препоръча промени в правилника на Съвета за развитие на гражданското общество. Част от препоръките за промени са продиктувани от изводите на комисията, че правилата за избор на състава на Съвета не осигуряват необходимата гаранция за равнопоставеност и представителност. А така се дава и възможност за вземане и налагане на решения в полза на определена област. Има и нужда „недопускане на конфликт на интереси при разпределяне на средствата, организиране на консултации или други взаимодействия с гражданските организации“.

На изпълнението на това се надяват от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на тракийските дружества в България, Българския туристически съюз и Общобългарския комитет “ Васил Левски“, както други неправителствени организации.

Златан Стойков от Съюза на офицерите и сержантите обобщи:

„Това, което наблюдаваме в страната - този консултативен съвет към Министерския съвет под ръководството на вицепремиера Томислав Дончев, ако си бяха на място през тригодишния мандат, най-вероятно нямаше да имаме корумпирани в такова количество, нямаше да имаме ежедневно грабежи и малтретиране на възрастни хора за 50 лева, нямаше да имаме война по пътищата.

Не като обвинение към ръководството на държавата, но да се преразгледат критериите за избора“, призова Стойков.

За финансирането на проекти Съвета за развитие на гражданското общество към Министерския съвет е предвидил малко над 98 милиона лева.

Репортажа може да чуете и от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПП-ДБ искат изслушване на Пламен Тончев. Има съмнение за натиск върху него

Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" искат да бъде изслушан Пламен Тончев, който оглавяваше ДАНС до вчера,  когато беше избран за председател на Комисията по досиетата. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза в кулоарите на парламента, че има съмнение за натиск върху Тончев. "Има ли натиск..

публикувано на 29.05.25 в 12:46
Председателите на КЗК и КЗП Росен Карадимов и Мария Филипова

Как КЗП и КЗК ще борят спекулата покрай приемането на еврото?

Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Двете комисии ще проверяват и дали не са налице забранени споразумения при търговците. "В момента между тези две неща..

публикувано на 29.05.25 в 12:28

Жечо Станков за строителството на Вертикалния газов коридор: Повече от очакваното!

Министърът на енергетиката Жечо Станков проверява хода на работата по строителството на Вертикалния газов коридор, който е една от стратегическите инициативи в сектора с международно участие. Проверката е в района на село Микрево, община Струмяни. На място пристигна премиерът Росен Желязкови и представители на другите шест страни, които..

публикувано на 29.05.25 в 12:21
Борислав Сарафов

Сарафов вини в политическа пристрастност Атанаска Дишева от ВСС, отказа да отговаря на въпросите ѝ

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов обвини в политическа пристрастност члена на Висшия съдебен съвет Атанаска Дишева и отказа да отговоря на въпросите ѝ при представянето на годишния доклад на държавното обвинение за миналата година.  Преди нея безуспешен опит да зададе въпроси за конкретни дела направи и Олга Карелска...

публикувано на 29.05.25 в 12:10

Българският F-16 е летял в първия си полет у нас

Българският F-16 е летял за първия си полет на територията на България. Това е станало в късния следобед в сряда, съобщиха авиационни сайтове.  От Министерството на отбраната уточниха в съобщение, че процедурата по техническото приемане е приключила. В момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината.  Министърът на отбраната..

публикувано на 29.05.25 в 11:56

Близо 70 населени места в 14 окръга на Румъния са засегнати от обилните дъждове

Близо 70 населени места в 14 окръга на Румъния са засегнати от последиците от обилните дъждове през последните 24 часа, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на Департамента за извънредни ситуации.  Наводнени са 68 къщи, 114 двора, 51 мазета и сутерени, включително на обществени институции, и шест стопанства в общо 69 населени места в 14..

публикувано на 29.05.25 в 11:49
Пламен Димитров

КНСБ: Има готовност за протести за по-високи доходи в 4-5 сфери

Има готовност за протести в поне в четири-пет сфери от обществения сектор с искания за по-високи доходи – това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който даде пример със социалното напрежение при медицинските сестри.  Синдикалният анализ сочи, че средната заплата в частния сектор, в последните 4 години, расте много по-бързо от тази в..

публикувано на 29.05.25 в 11:36