Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Даниела Митова: Диабетният макулен едем е свързан със съдова недостатъчност

Снимка: Асоциацията за защита на пациентите

Как да съхраним зрението си, ако страдаме от захарен диабет? Какви стъпки да предприемем, за да предотвратим евентуални усложнения и колко често да се преглеждаме? Отговори дава офталмологът д-р Даниела Митова. БНР е медиен партньор на информационната кампания "Зрението е всичко" на Асоциацията за защита на пациентите

Диабетът е заболяване, чийто съдови прояви започват около 15 години след реалната изява на заболяването. Според най-новите проучвания доста по-рано започва невро-дегенеративен процес, който в последствие отключва съдовите усложнения. Те могат да са във всички органи - сърце, бъбреци, нервна система, крайници, както и в очите

"По отношение на очите съдовите усложнения протичат доста тежко като водят до една инвалидизация на тези пациенти. Започват рано с малки кръвоизливи, които са аларма за настъпващо страдание на тъканите и тези ранни промени могат да бъдат открити единствено при профилактични прегледи на тези пациенти", каза д-р Даниела Митова, офалмолог в Очна клиника „Св. Петка“ във Варна. 

Ранното разпознаване и диагностициране на диабетните усложнения в очите и своевременното лечение целят запазване зрението на пациентите, допълва специалистът.

"Днес разполагаме с много богат арсенал от възможности за повлияване на всички усложнения на диабетната ретинопатия, която е основното усложнение, което диабетът дава в очите. Съществуват и други усложнения като патологична катаракта, като вторична глаукома, като инсулти на зрителния нерв, отново свързани със съдовото заболяване, но основното е диабетната ретинопатия, която протича доста тежко, оставена на естествения й ход." 

Пациентите с диабет от първи тип трябва задължително да бъдат прегледани от офталмолог най-много след 5 години от поставяне на диагнозата, съветва д-р Митова: "Това са обикновено млади хора с инсулинов дефицит, тъй като при този тип диабет началото е ясно, остро, ние знаем кога диабетът е започнал".

Диабетният макулен едем е сред основните причини за намалено зрение при хората с диабет. При забавено лечение може да се стигне и до пълно ослепяване.

"Диабетният макулен едем е свързан със съдова недостатъчност, пропускане на течност през увредените кръвоносни съдове и натрупването й в жълтото петно в макулата, в централната част на ретината, с която виждаме ясно обектите. при това състояние зрението намалява, но отново в ранните стадии на диабетния макулен едем зрението може да бъде слабо намалено. Оставен обаче нетретиран този диабетен макулен едем, той води до трайни промени в жълтото петно, които стават необратими дори при започване на лечение", подчерта д-р Даниела Митова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32