Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новинарят на „Хоризонт“ Лъчезар Вълев - между журналистиката, китарата и мотора

Лъчезар Вълев
Снимка: Ани Петрова

„Всичко е в баланса. Когато работата ти е свързана със стрес, с високи нива на концентрация, ти е нужно занимание, което ти е необходимо, за да презаредиш“. 

Това сподели в рубриката „От другата страна на радиото“ на предаването „Хоризонт за вас“ водещият на новините по „Хоризонт“ и ко водещ на предаването „Изотопия“ Лъчезар Вълев.

Той е завършил гръцка филология в Софийския университет заради интереса към философията.

„От ученическите си години имах интерес към литературата и писането. След това срещнах хора, които се занимаваха с журналистика, те ми подадоха ръка. Започнах като международен редактор, първите ми стъпки в журналистиката. Хареса ми тръпката, усещането, че знаеш малко повече от другите. Това е приятно, но и отговорност“.

Работата в БНР възприема като „едно от малкото островчета на нормалност“

Според него журналистиката отвежда на различни любопитни места и сблъсква с всички сфери на живота: 

„Основните ни оръжия са грамотност, критичност и любопитство. Бих сложил и щипка лудост“. 

Китарата и моторът са двете страсти на Лъчезар Вълев.

„Китарата дойде логично в моя живот, защото покрай касетките на брат ми с хеви метъл и рок музика се запалих по музиката и от 4-5 клас започнах уроците по класическа китара... Има болка в свиренето на китара, защото звукоизвличането е свързано със силно натискане върху струните. Имало е моменти, в които оставих китарата встрани. Но, както каза един от учителите ми по китара, няма как да изкарам музиката от теб, защото все едно да ти махна гръбнака, тя винаги ще е част от теб. Радвам се, че в последно време преживявам ренесанс“.

„При мотора – връзката с пътя, с природата, е страшно силна и имам нужда от нея. Това е връзка и със самия себе си, защото, карайки, ти си сам“. 

Мечтите на Лъчезар Вълев са свързани с развитието и с извличането на най-доброто:  

Много се надявам да дойдат по-добри времена за истината, когато тя ще тежи повече и ще е по-лесно разпознаваема в цялата джунгла, в която живеем“. 

Интервюто с Лъчезар Вълев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10