Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съюзници в НАТО пред сблъсък за Либия, а САЩ играят „безследно изчезналия“

Бойци на международно признатото правителство в Триполи приветстват победа над силите на Хафтар, 5 юни 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската военноморска операция „Ирини“ работи зле. Ако европейците и останалите актьори в либийския конфликт не се договорят за оръжейното ембарго, нови сблъсъци не са изключени, казва Федерика Саини Фасаноти от Института "Брукингс" в интервю за „Събота 150“ във връзка с инцидентите между френски и турски кораби в Източното Средиземноморие.

Как бихте определили турските действия в Либия - като продуктивни или контрапродуктивни?

Много е трудно да се отсече кратко и ясно. Със сигурност Турция промени напълно динамиката в Либия - и на терен, и в дипломацията. Турската намеса изглежда фактор за разрастване на по-сериозен конфликт. Предстои да разберем повече в следващите дни.

Кажете ми за инцидентите в Средиземно море от последните дни - турски фрегати попречиха на гръцките и френските си „съюзници“ да проверят товара на кораб. Операция „Ирини“ трябваше да пресече оръжейните доставки за Либия, а вместо това като че ли се превръща в опасност (за единството на) НАТО?

В този си вид и в тази си форма „Ирини“ не е полезна по никакъв начин. Още в началото на операцията преди няколко седмици си пролича, че нещо не е както трябва. Тя действа в източната част на Средиземноморието и в момента е чисто военноморска по характер. Това я превръща в пречка за Турция, която поддържа военните усилия на „Правителството на националното съгласие“ в Триполи, оглавявано от Сарадж.

Италианският външен министър Луиджи ди Майо посети Триполи, за да постави пред Сарадж миграцията и други въпроси, важни за Рим. Сарадж, разбира се, постави на първо място въпроса за преразглеждане на мисията „Ирини“.

„Либийската национална армия“ на Хафтар (главния съперник на властите в Триполи) получава оръжие и бойци главно през египетската граница. Освен това получава редовни доставки от Обединените арабски емирства по въздух. Хиляди тонове оръжие и муниции бяха доставени от базите в Суейхан и в Асаб (в Еритрея).

Като изложим всичко това става ясно колко зле работи операция „Ирини“. Нещо в нея трябва да се промени, иначе можем да видим още сериозни сблъсъци в Средиземно море.

На връщане от Триполи Ди Майо обяви, че „Италия ще се погрижи операция Ирини да бъде географски балансирана и да работи ефективно“. Мислите ли, че ще успее да прокара разширение на операцията и че другите европейски държави, Франция например, ще се съгласят?

Това е истинският въпрос. Виждаме, че Франция в момента е в много напрегнати отношения с Турция. Тя ще има свои съображения относно средиземноморската операция. Видно е, че Франция подкрепя - официално или неофициално ЛНА. Ще има доста дебати в Европа, но предвид слабостта на италианската дипломация не мисля, че Ди Майо ще успее да реши проблема с „Ирини“.

Предполагам, че, за да се наложи ембаргото, ще се иска и сътрудничество от египетска страна. Ще тръгне ли президентът на Египет по този път, вместо да праща войски в Либия?

В този момент Сиси има да се справя не само с либийския проблем, но и с това, което представлява турското присъствие в Либия - Мюсюлманското братство и идеологията, срещу която Сиси се бори в Египет. Но днес той има да се справя и с проблеми на юг - язовира, изграден от Етиопия на Синия Нил.

Не мисля, че Сиси ще поеме риска да прехвърли египетски войски на либийска територия, но всичко може да се случи, разбира се.

T.е. за него е за предпочитане да преговаря за реално налагане оръжейно ембарго? Рисковете тук са далеч по-малки за него.

Възможно е. Но проблемът е, че всички външни играчи в Либия имат различни виждания как да бъде направлявано ембаргото. Турция иска „Ирини“ да не засяга властите в Триполи, но, разбира се, Емирствата, Русия и Египет имат други съображения. Така че тепърва ще видим какво Италия ще може да постигне по въпроса, защото за да изпълнява меморандума от 2017-а (за овладяване на миграцията), Правителството на националното съгласие в Триполи ще иска гаранции, че и Италия действа активно по своите ангажименти.

Кавгата между Франция и Турция се изостря все повече и повече - засега само вербално, макар бе и физическият сблъсък не бе далеч. Еманюел Макрон отново заговори за „мозъчната смърт“ на НАТО. Не трябва ли в такъв момент лидерът да се намеси, за да съхрани съюза? В този контекст ли трябва да се разглеждат разговорите в Зуара от тази седмица? Aмериканският посланик Ричард Норланд и началникът на Африканското командване Стивън Таунзенд говориха там със Сарадж за „стратегическа пауза“ в бойните действия“.

Да кажем, че досега Съединените щати са „безследно изчезналият“ актьор на либийската сцена. „Отсъствието“ им, не само в Либия, но и в Африка като цяло, позволи изява на други важни актьори като Русия, като Китай.

Посещението на Таунзенд, разбира се, може да се окаже стъпка напред. Но президент на Съединените щати е Доналд Тръмп, който изобщо не е заинтересуван в либийската папка. Спомням си много добре първия му разговор след избирането му за президент с тогавашния ни премиер Паоло Джентилони. Тогава Тръмп заяви, че Либия не е интересна на Съединените щати и е само гнездо на терористи.

Досега Съединените щати действат в Либия по силно специфичен начин, целенасочено срещу Даеш, „Ал Кайда“ и други терористични клетки ...

А сега и срещу „Вагнер“ ...

Да, разбира се, сега и срещу „Вагнер“, и наблюдават много отблизо руските военни в Либия, самолетите в базата Ал Джуфра. Визитата на Таунзенд и Норланд (в Зуара – б.р.) е проява на някакъв интерес от американска страна в либийските дела, но не съм сигурна, че Съединените щати имат ясна представа какво да правят. А могат да направят доста!

Освен ако Съединените щати и другите сили не се активизират дипломатически, в близките дни положението в Либия ще остане същото и всичко ще бъде в ръцете на египтяните.

Интервюто можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39