Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Даниела Костадинова: Лекарите в Силистра очакват подкрепата на обществото

Те ще продължат работа, защото по Кодекса на труда са длъжни да отработят 15-дневното предизвестие

МБАЛ Силистра
Снимка: МБАЛ Силистра

"Лекарите очакват да видят подкрепата и уважението от обществото, а не тази агресия, нападки и заплахи, които получиха за денонощната си работа в спешното отделение на болницата". Това каза пред БНР д-р Даниела Костадинова - директор на Многопрофилната болницата в Силистра, във връзка с решението на лекарите в спешното отделение на лечебното заведение да подадат колективна оставка заради случай на насочената и постоянна агресия на пациентите и близките им срещу медиците. Тя уточни, че лекарите ще продължат работа, защото по Кодекса на труда са длъжни да отработят 15-дневното предизвестие:

"Това е допълнителен труд, който те полагат чрез дежурства в спешното отделение, защото всички те са специализанти в различни отделения на нашата болница, където е основният им трудов договор".

В предаването "Преди всички" д-р Костадинова уточни, че са проведени вече няколко срещи с подалите оставка лекари и в четвъртък предстои нова среща, на която ще присъства и районен прокурор и председателят на Общинския съвет:

"Хора, които имат управленски функции, за да ни помогнат да ги убедим да продължат работа и след 15-те дни предизвестие. Аз нямам административни правомощия - като директор на болницата, да ги принудя да полагат допълнителен труд", обясни д-р Даниела Костадинова и добави, че случаите на агресия към лекари са много чести.

Д-р Костадинова коментира липсата на наказания на хората, посегнали на лекари, и предложи да им бъде налагано да полагат общественополезен труд в лечебното заведение, в което са проявили агресия спрямо медици.

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Даниела Костадинова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

МБАЛ Силистра

Обиди към лекари от Спешното в МБАЛ-Силистра

Пореден случай на саморазправа с лекари - този път от спешния център на МБАЛ в Силистра. Дежурният екип е обиждан и унижаван от гражданин, който снимал скандала с телефона си, а впоследствие качил кадрите в социалните мрежи с нови обиди към лекарите...

публикувано на 18.06.20 в 15:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследват епископа на Кадис за педофилия

Ватиканът започна разследване срещу епископа на Кадис за педофилия. 76-годишния Рафаел Зорноза е заподозрян за многократно сексуално насилие над непълнолетен през 90-те години. Жертвата е изпратила жалба по пощата до Конгрегация за доктрината на..

публикувано на 10.11.25 в 13:42
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Сачева и Манолов знаят кои дупки да се запушат и 9 млрд. лв. да се влеят във фондовете на НОИ

Не трябва да се подкрепя проекта за бюджет за 2026 г. но не аргументите на ПП-ДБ , а защото се замразяват социални плащания и се вдига с 2% осигурителната вноска за пенсия. Това каза в интервю пред БНР съветникът в СОС Ваня Григорова, бивш..

публикувано на 10.11.25 в 13:40
Владимир Иванов

ДКСБТ: Потребителската кошница с основните храни поскъпна за седмица от 98 на 100 лева

Цената на потребителската кошница с основните храни се повиши през последната седмица от 98 на 100 лева, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Такава стойност не е регистрирана от пролетта насам.  Растат цените на едро на..

публикувано на 10.11.25 в 13:28

Кипър: 35 млн. евро в подкрепа на програмите за достъпни жилища

В бюджета на Кипър за 2026 г. са включени 35 млн. евро за изпълнение на правителствените програми за осигуряване на достъпни жилища, бе съобщено при обсъждането му днес в парламента. Подготвяната Европейска жилищна политика е в центъра на неформален..

публикувано на 10.11.25 в 13:25

Диана Русинова: От февруари ще започне издаването на фишовете за средна скорост

Националното тол управление изпраща към МВР всички идентифицирани и заснети нарушения на средната скорост. Все още обаче няма методика за начина на глобяване на нарушителите. От февруари ще започне издаването на фишовете . Това каза пред БНР..

публикувано на 10.11.25 в 13:20
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев: Субсидията за градски транспорт на София липсва в проектобюджета

Кметът на София Васил Терзиев заяви в публикация във Фейсбук, че в проектобюджета на държавата за 2026 г. липсват прозрачност и предвидимост по отношение на парите за София.  След като посочва, че с около 90 млн. евро се увеличават средствата за..

публикувано на 10.11.25 в 13:07

Предстои изготвянето на цялостна правна уредба за доброволчеството в България

Предстои изготвянето на цялостна правна уредба за доброволчеството в България, която да насърчава гражданската активност и солидарността. За утре е насрочено първото заседание на работната група за изготвянето на общ законопроект за доброволчеството, който..

публикувано на 10.11.25 в 13:00