Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Кумчев: И без коронавируса българското земеделие е в колапс отдавна

Снимка: БГНЕС

"И без коронавируса българското земеделие е в колапс отдавна. Нещо трябва да се направи". Това каза пред БНР агробизнесменът Красимир Кумчев. Той обясни тезата си, че секторът ще бъде изсветлен с подпомагане на производителите на зеленчуци на база на доказани доходи, а не на база на обработените площи:

"Условието, което беше поставено от Министерството на земеделието, беше 6,5% на доказан доход от 1000 лева, ако се приемеше моята мярка - по този начин да се разпределят средствата. Но веднага имаше едно допълнение - не повече от 65 лева на декар. Идеята ми беше хората, които произвеждат храни, колкото повече произвеждат, толкова повече субсидии да получават, което е логично".

Според Кумчев това решение (не повече от 65 лева на декар - бел.ред.) показва, че вероятно т.нар. схемаджии в бранша са мнозинство в различните асоциации. Той допусна обаче, че реалните производители не са разбрали добре, че ако се приложи схемата, предложена от него, те ще получават два пъти повече субсидия от това, което получават в момента:

"Няма да им се налага да пишат фалшиви фактури, да лъжат, да се притесняват от проверки и т.н.", уточни той в предаването "Преди всички". 

Агробизнесменът коментира субсидиите по мярката за възстановяване на земеделието след Covid-19, която е одобрена от Брюксел и е 100 млн. лв. за България:

"Подпомагането ще бъде реално, но това не решава трайния въпрос. Да се запитаме какъв ще бъде ефектът от тези 100 млн. лв. Всички мерки нямат значение, ако резултата - по щандовете в магазините българската стока да се увеличава - го няма, а него го няма".

Цялото интервю на Веселина Миланова с Красимир Кумчев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Беляшки (в средата) в съда

Окончателно: Отмениха домашния арест на Мирослав Беляшки

Софийският апелативен съд отмени домашния арест на бившия директор на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки и го замени с парична гаранция в размер на 8000 лева. Беляшки беше задържан в края на април при специализирана полицейска операция по обвинение в злоупотреба със служебно положение.  Той прекара два месеца в ареста, след което му..

публикувано на 28.10.25 в 14:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Индексът на общественото напрежение - 6.09, е във фазатата "трудно контролирани рискове"

В България има политически дейци и актьори, които предлагат само промяна, част от тях са радикално настроени. Има и такива само предлагат стабилност. Търсенето по моему е по-скоро за някой, който може да съчетава промяна и стабилност – промяна, но да не излиза от системния път, каза в интервю пред БНР Първан Симеонов от Агенция "Мяра". В..

публикувано на 28.10.25 в 14:06

INSAIT получава още 1 милион долара от Google

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет "Св. Климент Охридски" получава ново финансиране в размер на 1 милион щатски долара от компанията Google. До този момент технологичният гигант е дарил над 6 милиона долара на Института, съобщиха от министерство на образованието. С новото дарение ще се..

публикувано на 28.10.25 в 14:03

Превенция и санкции за родителите - част от мерките срещу агресията в училище

Превенция и санкции за родителите са част от мерките срещу агресията в училище. Около този извод се обединиха участниците в дискусия по темата, организирана от Регионалното управление по образованието в Кърджали. Те отхвърлиха като неработеща идеята за поставяне на металдетектори на входа на учебните заведения. Предложенията ще бъдат..

публикувано на 28.10.25 в 14:02

Разчистиха пътя Рилски манастир - Кирилова поляна

Екипи на пожарната и тежка техника на Община Рила са отстранили натрупана земна маса върху пътното платно в участъка от пътя Рилски манастир - Кирилова поляна, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил.  Свлякла се е земна маса малко след отклонението за гроба на Свети Иван Рилски, затрупан е бил участък от около 50-60 метра. Екипите..

публикувано на 28.10.25 в 13:57

Борисов: Средният калибър ще е следващото, което ще договорим

Ще направим още един завод - за средните калибри, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на форум на "Капитал" - Regional Defence Summit 2025.  Той се присъедини към дискусиите заедно с директора на "Райнметал" Армин Папергер малко след подписването на договора за завод за барут, който ще бъде изграден в България на стойност 1 млрд. лева...

публикувано на 28.10.25 в 13:49
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Очаква ни фалшив Бюджет 2026 с 3% дефицит

Българската икономика в последните 2 години расте основно заради ръста на отбранителната ни промишленост. Договорът с "Райнметал" е добра новина . Това каза пред БНР икономистът и бивш заместник-министър на финансите Георги Кадиев, бивш депутат от БСП, като добави, че Европа "все повече доближава сценария за война и трябва да се готвим ". "..

публикувано на 28.10.25 в 13:49