Жул Леви е роден на 19 юни 1930 г. в Солун. Девет години по-късно семейството му се преселва в София. От малък свири на различни инструменти - виола, ударни, акордеон, пиано, участва в различни състави. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на Веселин Стоянов и по дирижиране - на Асен Димитров.
Започва кариерата си като диригент в Ансамбъла за песни и танци на Българската народна армия, от 1958 до 1963 г. е диригент на оркестъра на Сатиричния театър, а след това дълги години и на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“. Известна е слабостта му към духовите оркестри - ръководи Оркестъра на Димитровград и композира много творби за такъв състав. Популярна е неговата Рапсодия-концертанте за алт саксофон и духов оркестър “Празник в Западния парк“, маршовете и Четвъртата му симфония “Бурлеска“.
В творчеството си той се обърна към всички жанрове, но предпочитанията му бяха към музикалния театър - автор е на първия български мюзикъл “Момичето, което обичах“, създаден през 1963 г., последван от още девет мюзикъла, сред които „Светът е малък“, “Цар Килимар“, “Мисия до Драч“, “Благодаря ти, Шарл“ и др., както и операта мюзикъл „Печалбата“.
Единствената си опера Жул Леви композира през 1977 г. - “Неда“ (по романа на Стефан Дичев „Пътят към София“), играна с успех в Софийската опера. Той е автор и на четири детски оперети. В областа на симфоничната музика Леви композира четири симфонии, Младежки концерт за цигулка и оркестър, Увертюра поема и др. В своя актив има още камерна и хорова музика, както и популярни песни и пиеси за естраден симфоничен оркестър.
Жул Леви е първият диригент на Биг бенда на БНР. Като композитор той има редица награди - сред тях е тази от Световния младежки фестивал в Москва през 1957 г., на Международната трибуна на композитора - Париж, 1974. Дълги години беше генерален секретар на българския комитет за музика към ЮНЕСКО, бе и секретар на СБК. Жул Леви почина на 3 юни 2006 г.
В Златния фонд на БНР се пазят интервюта, в които видният музикант с много чувство за хумор говори за характера си. Чуйте в звуковия файл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..