Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 шивачки от Кричим и 4-ма военни от Асеновград са сред заразените с Covid-19

18 работнички от шивашки цех в Кричим са сред новите 33-ма заразени в Пловдив и областта за денонощието, съобщи областният управител Дани Каназирева. Цехът е затворен и там се извършва пълна дезинфекция. Тествани са всички 76 работещи в него като се очакват и останалите резултати. 

"Цехът е затворен, поставен е под карантина. За 14 дни няма да работи. Изследвани са общо 76 работника, като 18 са положителните проби. Най-вече са от община Кричим работниците. Другите са от Устина, Стамболийски и Перущица, но, пак казвам, здравословното им състояние е добро. Няма симптоми, нямаме хоспитализирани. Сега предстои и се извършват епидемиологичните проучвания, така че ще бъдат връчвани предписания на всички контактни. Предстои много сериозна работа, за да бъдат обхванати абсолютно всички контактни лица и да бъдат поставени под задължителната 14-дневна карантина".

Пробите са направени по инициатива на собственика на фирмата, след като миналия петък бе съобщено за първи случай на жена, която работи в цеха. 

"В момента шивачките са в платен отпуск или в болнични за карантина. Всички са в добро здравословно състояние. цехът се дезинфекцира, изпълняват се всички противоепидемични мерки. Започваме работа отново на 13 юли", съобщи в интервю за Радио Пловдив управителят на шивашкия цех в Кричим Васка Бакларова. 

Четирима военнослужещи от поделението в Асеновград са също сред новите случаи. Един от тях е от Асеновград, а трима са от Пловдив. Четиримата мъже  са контактни на първия заразен от поделението. 

Други двама с коронавирус са от град Баня - Карловско. Другите случаи са от  Пловдив, като не са свързани помежду си и са на различна възраст. 3-ма от тях са хоспитализирани.

От всички 33-ма с Covid-19 само трима са хоспитализирани. Общият брой на пациентите, които са на болнично лечение е 43. На домашно лечение са 86 души.

В Пловдивска област общият брой на заразените с COVID-19 е 234.

Каназирева заяви още, че получава много сигнали от родители на деца в детските градини, заради неработещи  климатици с мотив, че има забрана. Тя подчерта, че няма издадена от РЗИ забрана и призова климатиците в забавачките да бъдат пускани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00