Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават двойно парите за Covid-клиничната пътека

Цените на всички пътеки, извън инфекциозните, също ще бъдат увеличени

| обновено на 03.07.20 в 17:18
Тестове за коронавирус
Снимка: БТА

Стойността на клиничната пътека за коронавирус ще бъде увеличена почти двойно. За това се договориха Българският лекарски съюз и Здравната каса. 

От август НЗОК ще плаща за пътеката 1200 лева, като в тази сума влиза и стойността на PCR тестовете за пациентите, които постъпват в болница. 

Няколко са важните акценти, по които беше постигнато споразумение днес, съобщи председателят на Надзорния съвет на Здравноосигурителната каса зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева:

Увеличение на цената на всички инфекциозни клинични пътеки. Решихме, че увеличението ще доведе до възможност в инфекциозните клиники да се лекуват комплексно Covid-болни и болни с други заболявания. Екипите на инфекциозните клиники са натоварени с по-голям обем дейност“.

С увеличаването на цените на се цели и подобряване на алгоритъма за лечение в болниците в ситуация на епидемия от коронавирус, поясни Начева:

„Дава право на по-точна преценка на лекарите в кой период пациентите да бъдат хоспитализирани и дехоспитализирани от лечебните заведения, като се допускат различни възможности, когато пациентът няма остро състояние, да може да бъде хоспитализиран и насочен за карантина в домашни условия. Дава се възможност за повече гъвкавост за лечение на пациентите на Covid в болнични условия“. 

Увеличение предстои на клиничната пътека за нормално раждане. Всички клинични пътеки, извън инфекциозните, също ще бъдат увеличени с определени проценти, които предстои да бъдат уточнени. Така лекарите ще имат достатъчно средства да плащат за PCR тестове на своите пациенти, ако това се наложи. 

По спорния напоследък казус - кой трябва да заплаща PCR тестовете на пациентите при постъпване в болница, разговорите ще продължат, но е постигната принципна договореност, съобщи зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски:

„Различните болници имат различна политика. Нормално е да искаме да защитим медицинския персонал. За момента има доста лечебни заведения, за които този тест е препоръчителен и той може да се направи само със съгласието на пациента. Част от тези тестове се покриваха от лечебното заведение. След разговорите днес се постигна съгласие, че най-добрият механизъм, за да бъдат обхванати всички пациенти, е цената на клиничната пътека да бъде променена по такъв начин, че да осигури повишения разход за защитни средства и някакъв начин за тестване на пациента. Няма как да има универсално правило, защото всяка болница има своя политика“.

Категорично обаче болниците нямат право да изискват от пациентите сами да си направят тест при постъпване за лечение, потвърди Жени Начева.

Предстои нова работна среща за уточняване на конкретните параметри на новите цени на клиничните пътеки. Според разчетите до края на годината общият финансов ресурс за тях е в размер на около 22 млн. лева. Те са от резерва на Здравната каса, който към момента е 80 млн. лева. 

Очаква се крайният вариант на анекса към НРД за обсъжданите промени да бъде подписан в средата на месеца.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 1000 снегорина обработват пътищата в страната

986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...

публикувано на 18.02.25 в 09:13
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени и проходими са..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пламен Данаилов

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната. Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни..

публикувано на 18.02.25 в 08:22