Италия подкрепя членството на България в Шенген. Това подчерта министърът на външните работи Луиджи ди Майо на среща с президента Румен Радев.
Двамата обсъдиха на „Дондуков“ 2 двустранното сътрудничество на Рим и София и преодоляването на здравните и социалните последици от кризата с Covid-19.
Ди Майо подчерта отличните отношения между Рим и София:
„Този момент, в който жестоката пандемия, засегна цял свят, имахме възможност да видим кои са нашите приятели. На първо място бих поставил България“.
Външният министър на Италия припомни, че двете страни имат общи позиции, включително и по въпроса за разширяването на ЕС и подкрепата за Албания и Северна Македония.
Доброто партньорство между България и Италия открои Румен Радев:
„Италия е изключително важен икономически търговски партньор и ключов инвеститор с потенциал за развитие в енергетиката, предвид стратегическата роля на Италия в Южния газов коридор“.
Това е първата визита на италианския външен министър в България. Тя идва на фона на тежки преговори между държавите - членки за новата многогодишна финансова рамка на Европейския съюз и за Фонда за възстановяване на стойност 750 милиарда евро.
Италия е една от най-тежко засегнатите от коронавируса държави в Европа, първа наложи карантина и беше един от най-ярките критици на Брюксел в разгара на пандемията. Сега битката за европарите е между държавите от южна Европа, начело с Италия и така наречените пестеливи страни - Дания, Швеция, Австрия и Нидерландия.
Рим настоява да се отпускат безвъзмездно европейски помощи за възстановяване след пандемията и със сигурност търси възможно най-много съюзници в битката срещу Севера.
„Искам да ви поздравя за това как се справихте с кризата, следихме през цялото време – много добре. В началото ние имахме тежки загуби, много сериозни последици, но сега ситуацията е овладяна и също започваме да се справяме“. Това заяви министърът..
Американски инвеститори са в София тази седмица за преговори с българските власти относно разширяването на газохранилището в Чирен - проект, който може да се окаже ново поле за сблъсък между привържениците и противниците на руския природен газ в..
Със заповед на кмета на община Харманли е обявено частично бедствено положение заради разрастващия се пожар в района между селата Доситеево и Коларово, съобщиха от Общината на сайта си . Пожарът възникна вчера привечер. Пламъците се разпалват от..
Американският президент Доналд Тръмп се е прицелил в намаляване на руските приходи от енергоизточници, за да спре войната в Украйна. В телевизионно интервю Тръмп обяви и че до 24 часа ще наложи нови мита върху вноса от Индия - основен купувач на..
Полицията в Тетевен е задържала 39-годишен мъж от града за причиняване на смърт на куче. Сигнал за случая е получен в РУ Тетевен тази сутрин. След последвали незабавни действия от страна на полицията е установено, че снощи, 4 август, около 21.15..
В Държавен вестник вече са обнародвани промените в Закона за движение по пътищата. Те влизат в сила 6 месеца след обнародването им. Въвежда се средна скорост между два участъка, управлението на тротинетки е само през светлата част от денонощието и..
Пожар гори в района на Балчик - зад написа за града, предаде БТА. Огънят е на труднодостъпно място и бързо се разраства заради силния вятър, който сменя посоката си. Сигнал за пожара е подаден около обяд. В района на пожара няма жилищни..
С голям пожар край Карнобат се борят пожарникари и огнеборци. Няма опасност огънят да стигне до населени места. Пожарът е тръгнал този следобед от сухи треви. В момента е на голям периметър и се намира на 50 м до бивше военно поделение. Той е..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..