Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петър Стоянович: Политическата ни класа, дипломацията и двореца с Независимостта показаха ниво на зрялост пред света

| Интервю
Петър Стоянович
Снимка: Ани Петрова

Мисля, че е важно нацията и една държава да знае приблизително, не само къде отива, а защо отива там. Защото, не на документи, ние се придвижваме убедено в европейска посока, към цивилизацията, а искаме да сме унизително разкрачени между Алпите и Урал, съветва историкът проф. Петър Стоянович, бивш министър на културата, в интервю пред БНР.

В предаването "Неделя 150" той коментира утрешния Ден на независимостта на България – провъзгласяването на независимостта на 22 септември, по нов стил 5 октомври, 1908 г.

"Каквото и да кажем ще стигнем до клише. Независимостта на България, макар да е фактическото начало на истински освободена България, този празник продължава да бъде  "още един почивен ден" . За много българи е да опекат агне, да отидат на лозето и да затворят някой буркан", направи намек проф. Стоянович за манталитета и отношението на много българи към историческата дата.

"Рано или късно трябва да сме наясно, че няма как да ни се размине летвата да не ни прасне, ако главата ни не е на правилното място. Няма как да сме с Горбачов и Брежнев, да излъжем по-големя брат, независимо дали е руснак, американец или китаец. На световно ниво би трябвало да знаеш да го правиш избора с убеденост. Съмнявам се в бързината на този процес, но той ще ни остави без алтернатива. Трябва да вземем категорично решение", каза бившият министър на културата.

Той призна, че с известно изумление приема твърденията, че обявяването на независимостта води до национални катастрофи:

"Макар че не съм против историческата общност да може по някакъв начин да лансира свои тези, но не виждам пряка връзка. Аз виждам по-голяма връзка между самочувствието, с което българите излизат от Съединението, което им дава грешната представа, че тази работа става лесно и безкръвно. Смятам, че българската политическа класа, дипломацията и двореца с Независимостта показаха ниво на зрялост пред целия свят."

Според проф. Стоянович терминът "национална катастрофа"

левичарски, ползван от 2 парти - БЗНС и после от комунистическия режим.

"В тези 20 години, между Съединението и Независимостта, почти едно поколение в България извървява своя изключително ясен, целенасочен път на модернизация – европеизацията като процес. Това е реалното присъединяване на България към цивилизования свят, модерна Европа. В този процес българските правителства – първи Стамболов, използва няколко път заплахата за обявяване на независимост, ако не бъдат изпълнени редица изисквания по отношение на българските национални интереси в Македония. Тази карта е играна от една малка България към големи сили, начело с Османската империя, успешно. Това се случва през 1908 г. като част от Босненската криза", обясни проф. Стоянович.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Божинов

Виктор Божинов: Мислим, че отзад има голям режисьор, а става въпрос за дребни страсти, които се въртят около его и пари

Смисълът на едно общество е да се структура така, че да върви напред.  В това вярва  Виктор Божинов, сценарист и режисьор на филма "Чамкория". Той обаче вижда коренно различна политическа реалност в България. Започнаха снимките на новия филм на режисьора Виктор Божинов – "Чамкория" "Живеем във време, в което малкият човек остава на много..

публикувано на 26.10.25 в 14:10
Демонстрация с искане Абдулах Йоджалан да бъде освободен от затвора

ПКК изтегля силите си от Турция към Северен Ирак

Кюрдската работническа партия (ПКК) обяви, че в рамките на продължаващия процес на мирно решение изтегля своите въоръжени сили от територията на Турция. Организацията съобщи за решението чрез прессъобщение, направено от планината Кандил, в Северен Ирак В изявлението, прочетено на турски и кюрдски език, се припомня, че процесът е започнал след..

публикувано на 26.10.25 в 13:42
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.

Нетаняху: Израел ще има последната дума при разполагането на чуждестранни сили в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че като суверенна държава Израел ще определя сама своята политика за сигурност, както и с кои чуждестранни сили да работи. Според споразумението за прекратяване на огъня между радикалната палестинска групировка"Хамас" и Израел, постигнато с посредничеството на САЩ, се очаква коалиция от предимно..

публикувано на 26.10.25 в 13:32
Илюстративно изображение.

За пореден път планинското село Смочево е без ток

За пореден път планинското село Смочево е без ток - така е било  и миналата неделя, както и този уикенд , сигнализира кметът Стефка Зашева.  На десетки домакинства, сред които и собственици на имоти, дошли от градовете, спирането на електричеството разваля почивката, отбеляза тя. Проблеми с електроподаването за Смочево има и в делничните дни...

публикувано на 26.10.25 в 13:23
В църквата

Солун почита своя покровител свети Димитър

26 октомври е празникът на гръцкия град Солун. Днес жителите му почитат неговия покровител свети Димитър и отбелязват 113-ата годишнина от освобождението от османско владичество през 1912 г. В присъствието на двама президенти – на Гърция и Кипър, министри, депутати и кметове се провежда тържествената литургия в катедралата "Свети Димитър Солунски"...

публикувано на 26.10.25 в 13:13
Владислав Горанов

Владислав Горанов за Бюджет 2026: Взети са мерки и в приходите, и в разходите

" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и ожесточен , но ви уверявам, че с мнозинството, обединено около мерките, които сме предложили, ще влезем в първия бюджет в евро в рамките на предвиденото от закона ".  Това заяви пред БНР бившият..

публикувано на 26.10.25 в 13:10
Патриарх Даниил

Патриархът оглави литургията за Димитровден в Кюстендил

На Димитровден патриарх Даниил благослови кюстендилци за празника на осветения преди 160 години храм "Свети великомъченик Димитър“. Литургията продължи близо 3 часа. Въпреки дъжда стотици дойдоха при черквата, където от снощи е поставена специално изработена икона на Свети Великомъченик Димитър, а частица от мощите на светеца е положена и ще..

публикувано на 26.10.25 в 13:09