Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творчески организации настояват за чиста от пиратство онлайн среда

При доскоро затворени киносалони и зали особено натоварени станаха стрийминг платформите и торентите, от които се теглят филми.

Филмови дейци, обединени от каузата за защита на авторските им права, се обръщат с поредно писмо до институциите. Над 240 български режисьори, сценаристи, оператори и продуценти и техните творчески организации настояват за чиста от пиратство онлайн среда.

По време на кризата с Covid-19 интернет средата се оказа основен канал за достъп до творчески продукти. За съжаление обаче там функционират и множество сайтове, в които потребителите ползват филми и музика без уредени авторски права, изтъкна пред „Хоризонт“ Мария Палаурова-Чолакова, изпълнителен директор на „Филмаутор“. „Този проблем съществува у нас отдавна. Просто отново творците бяха провокирани да го поставят отново на масата“, допълни тя.

„Проблемът е с пиратското съдържание. Говорим не само за торент сайтовете. Напоследък се натъкваме на доста платформи, в които просто сядаш и гледаш най-новия филм със субтитри. Няма нужда да ги търсиш, да ги напасваш и да полагаш някакви усилия. Някой получава приходи от реклама за това свое достъпване на сайта. Автори и продуценти не получават нищо“, коментира Чолакова.

„Такъв достъп не би следвало да бъде възможен. Това е проблем не само за авторите, това е проблем и за аудиторията в бъдещ момент. Появата на нов филм – като пример мога да дам сериал, преди една и две седмици беше премиерно излъчване на последния му епизод, в момента го има в няколко такива платформи. Какво разпространение може да очакваме за този сериал, който може да бъде гледан свободно, навсякъде, от всеки, който реши?“

„Докато има такова незаконно съдържание и такъв нелегален път за достъп до него, легалният път е сложен. Ние искаме правилата, които са разписани в закона, да бъдат приложени, за да бъде пазарът балансиран и справедлив за всички участници в него, а от друга страна зрителят да има достъп до продуктите“, поясни Мария Палаурова-Чолакова. Претенциите не са насочени към интернет потребителя, а към платформите, подчерта тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01