Проправителствени медии в Турция съобщават, че Държавният съвет – върховната административна инстанция в Турция – единодушно е взел решение за връщане на статута на „Св. София“ на джамия. Според две турски официални лица, цитирани от „Ройтерс“, най-вероятно висшата административна инстанция в Турция утре ще обяви решение в този дух.
Според информациите Държавният съвет, който е върховната административна инстанция в Турция, е преценил жалбата срещу решението на Министерския съвет на Турция от 1934 г. за превръщане на храма в музей като основателна.
Отмяната на решението за превръщане ѝ в музей отваря пътя „Св. София“ отново да стане действаща джамия посочи преди два дни кореспондентът в Анкара на в-к „Сабах“ Окан Мюдеррисоглу в ефира на частната телевизия НТВ. Колумнистът на в-к „Хюррийет“ Абдулкадир Селви, известен с близките си контактите с управляващите, както и проислямският вестник „Йени Шафак“, потвърждават това.
На 2 юли Държавният съвет разгледа делото, образувано по жалба на фондация, настояваща за промяна на решението на турския министерски съвет за обявяване на храма в Истанбул за музей. Сдружението настоява, че решението е юридически невалидно и че подписът под него на основателя и първи президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк е фалшив. Сдружението и по-рано е атакувало забраната за провеждане на мюсюлмански молитви в "Св. София" пред турските съдебни власти.
На 3 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че „протестите относно статута на „Св. София“ са пряко вмешателство в суверенните права на Турция. На церемония по полагане основите на джамия в Истанбул той коментира, че както Турция не се намесва в религиозните въпроси на други страни, така и те нямат право да се намесват в религиозните дела на Турция. По-рано призиви за запазване на статута на „Св. София“ като музей отправиха Гърция, Руската православна църква, Франция, Съединените щати. На 7 юли руската Държавна Дума се обърна с подобен призив към Великото национално събрание на Турция (турският парламент).
Църквата "Св. София" е пострена през VI в. по заповед на византийския император Юстиниан. Тя е била седалище на Вселенския патриарх и храм, в който са били коронавани византийските василевси в продължение на над 900 години, а след превземането на Константинопол от османците през 1453 г. е превърната в джамия. През 1934 г. е обявена за музей и понастоящем се намира под защитата на ЮНЕСКО като част от световното културно наследство.
Народното събрание прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита. С промените става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето...
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите не депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Три четвърти от работещите в Кипър не са доволни от заплатите си и се чувстват финансово несигурни да покрият основни нужди за живот, жилища, образование и други. Това показва мащабно изследване на заплатите и стандарта на живот, проведено по поръчка на един от най-големите синдикати в страната. "Потискащи" и "тревожни" констатации за..
Вотът на недоверие ще е загуба на парламентарно време. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Трябва да са притеснени българите, както и аз. Това ще бъде една говорилня. Идната сряда няма да има законодателна инициатива, защото има закони, които да се гледат, и ще се превърне в една реклама на корупцията от..
Обединеното кралство и Франция ще бъдат домакини на срещата на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите", която започва следобед в щабквартирата на НАТО в Брюксел. По неофициална, но все още непотвърдена информация, България ще бъде представена на ниво заместник-министър. Среща на министри на отбраната от "коалицията на..
Общинските съветници в София почетоха с минута мълчание паметта на 12 годишната Сияна, която загина в катастрофа край Телиш. В проекта за бюджет на София, който е качен на сайта на Столичната община, за тази година са заложени средства за пътна безопасност, обезопасяване на районите на училищата и възстановяване на осветлението около тях. Красимир..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..