Проправителствени медии в Турция съобщават, че Държавният съвет – върховната административна инстанция в Турция – единодушно е взел решение за връщане на статута на „Св. София“ на джамия. Според две турски официални лица, цитирани от „Ройтерс“, най-вероятно висшата административна инстанция в Турция утре ще обяви решение в този дух.
Според информациите Държавният съвет, който е върховната административна инстанция в Турция, е преценил жалбата срещу решението на Министерския съвет на Турция от 1934 г. за превръщане на храма в музей като основателна.
Отмяната на решението за превръщане ѝ в музей отваря пътя „Св. София“ отново да стане действаща джамия посочи преди два дни кореспондентът в Анкара на в-к „Сабах“ Окан Мюдеррисоглу в ефира на частната телевизия НТВ. Колумнистът на в-к „Хюррийет“ Абдулкадир Селви, известен с близките си контактите с управляващите, както и проислямският вестник „Йени Шафак“, потвърждават това.
На 2 юли Държавният съвет разгледа делото, образувано по жалба на фондация, настояваща за промяна на решението на турския министерски съвет за обявяване на храма в Истанбул за музей. Сдружението настоява, че решението е юридически невалидно и че подписът под него на основателя и първи президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк е фалшив. Сдружението и по-рано е атакувало забраната за провеждане на мюсюлмански молитви в "Св. София" пред турските съдебни власти.
На 3 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че „протестите относно статута на „Св. София“ са пряко вмешателство в суверенните права на Турция. На церемония по полагане основите на джамия в Истанбул той коментира, че както Турция не се намесва в религиозните въпроси на други страни, така и те нямат право да се намесват в религиозните дела на Турция. По-рано призиви за запазване на статута на „Св. София“ като музей отправиха Гърция, Руската православна църква, Франция, Съединените щати. На 7 юли руската Държавна Дума се обърна с подобен призив към Великото национално събрание на Турция (турският парламент).
Църквата "Св. София" е пострена през VI в. по заповед на византийския император Юстиниан. Тя е била седалище на Вселенския патриарх и храм, в който са били коронавани византийските василевси в продължение на над 900 години, а след превземането на Константинопол от османците през 1453 г. е превърната в джамия. През 1934 г. е обявена за музей и понастоящем се намира под защитата на ЮНЕСКО като част от световното културно наследство.
Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..
56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..
Замалко да се разплача от радост при връчването на награда. С мен беше брат ми и сестра ми. Много се зарадвахме на първата награда, сподели в интервю пред БНР Натали, която получи престижната награда на най-големия цирков фестивал в света в Монте Карло. И не скри вълнението си, "цялата публика стана на крака". Преди дни трио "Балкански" -..
Според годишния доклад за дейността на Комисията по българско гражданство към вицепрезидента Илияна Йотова над 16 хиляди души са получили българско гражданство миналата година. Това е с 4 хиляди повече спрямо 2023 г. Според данните на първо място се нареждат Украйна и Турция. Над 2400 души от Украйна са получили български паспорти миналата..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..
Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..
Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..