Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разместват се бизнес пластове

Проф. Ивайло Дичев: Приватизиран е не само плажът, приватизирана е НСО

С акцията си Гешев подари на президента Радев ролята на обединител на протестите срещу правителството на Борисов

Проф. Ивайло Дичев
Снимка: БГНЕС

„Демократична България“ успя да се обърне към широк кръг хора, успя да бъде разбрана и най-после излезе от своите малко умозрителни сложни тематики. Акцията на Христо Иванов беше изключително успешна. Това каза пред БНР културният антрополог и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Ивайло Дичев.

„Тези неща, което той доскоро защитаваше на юридическото поле, със сложни аргументи, които не всички разбираха, сега бяха показани чрез тая случка ("десантът" на Росенец - бел. ред.) Беше видяно от всички. Успя да хване емоцията на много широк кръг хора. Той заби клин всъщност между лъжепатриотите, които поддържат управлението, и ГЕРБ. Националистите основно влязоха във властта, уж за да спрат ДПС. Оказва се, че те са тези, които всъщност поддържат окупацията, незаконната окупация на българската територия, което пак е един символ.“

Беше показано нещо, което е ясно на всички - че държавата се управлява от тройна коалиция – ГЕРБ, ОП и ДПС и акцията на Христо Иванов имаше за цел да го докаже.

Бойко Борисов е изключително уплашен от това, което става, смята проф. Ивайло Дичев.

„Започва нещо, което не знаем докъде ще стигне. Напрежението се нагнетява от няколко месеца. Вероятно се разместват някакви пластове в бизнеса. По-новите поколения бизнесмени от типа на Домусчиев и Пеевски изместват по-старите от типа на Божков и на Златев, да кажем. Има нещо, което става, което ще разберем. Така или иначе, серия от събития, разкрития, признания на Божков за огромни подкупи, купуване на акции от Първа инвестиционна банка – серия от неща, които започнаха да нагнетяват напрежението. И сега тази искра, която хвърли Христо Иванов.“

По-сериозният момент тук е въвличането на президента, смята Ивайло Дичев, като нарече „огромен гаф“ нахлуването на Прокуратурата „с тежко въоръжение“ в Президентството.

Защо беше нужно на Прокуратурата да си създава такъв враг в лицето на президента? Той се превръща в това, което е отдавна очаквано – в обединител на нацията. Там седят леви, десни, млади, стари – скандират, прегръщат се с него. Едно събитие, което би трябвало да уплаши много сериозно Бойко Борисов. Срещу него се консолидира вече маса хора, начело на която стои важна държавна институция – Президентството.“

Надига се недоволство, което на всичкото отгоре се сдоби с уважаван и популярен лидер, какъвто е президентът. Обедини отляво и отдясно всякакви хора. Просто се готвим като че ли за нови избори наесен. В началото на годината нямаше никакви изгледи за такова нещо“, допълни Дичев.

Разглеждайки двете версии – че Прокуратурата работи за Пеевски и че Бойко Борисов управлява Прокуратурата, проф. Дичев коментира:

„Започвам да си мисля, че г-н Гешев просто е неуправляем и действа на своя глава. Не мога да си представя умен политик като Ахмед Доган да допуска такива грешки. Още по-малко Борисов, който 10 години ни управлява.“

„Тези младежи там, на плажа, които изблъскаха тримата дебаркирали във водата, те бяха по джапанки, по фланелки и с пистолети./…/ Вижте докъде е стигнала държавата. Не само е приватизиран плажът, приватизирана е службата за охрана, която върши поръчки на „семейството“.

Запитан, ако президентът отговаря за Националната служба за охрана, защо не уволни незабавно шефа на службата, Ивайло Дичев отбеляза:

„Това е удивително. В първия момент се създаде впечатление, че няма сила, която да може да свали охраната на Пеевски и Доган. Единият решава, пък другият решава, пък трима души, тричленка… Надявам се, че ще бъде свалена тази охрана, която е скандал сама по себе си. И тези младежи по джапанки и с пистолети ще бъдат върнати към служба на родината, а не към някакви частни лица.

Налице е блокиране на институциите чрез юридико-нормативна джунгла, подчерта преподавателят.

Така са направени някакви разпоредби, че всеки си има своята губерния. Единият отговаря за едно, другият – за друго, прехвърлят си топката и в крайна сметка никога нищо не се случва. В тая държава това е проблемът – институциите са тотално блокирани.“

Бойко Борисов се провали с Covid заради своя популизъм, изтъква проф. Дичев.

„Първоначално мерките бяха много ясни, навременни, след което изведнъж реши да отстъпи пред разни хора – футболисти, нощни барове и т.н. И, разбира се, се провали работата. Той лавира. Грешката тук е неговият зиг-заг. Сега вади тежката артилерия – извади Covid-а: ние сме тук в тая криза, а вие правите протести, ще се заразявате, президентът ще е виновен за това, че се заразяват хората.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55