„Тези неща, което той доскоро защитаваше на юридическото поле, със сложни аргументи, които не всички разбираха, сега бяха показани чрез тая случка ("десантът" на Росенец - бел. ред.) Беше видяно от всички. Успя да хване емоцията на много широк кръг хора. Той заби клин всъщност между лъжепатриотите, които поддържат управлението, и ГЕРБ. Националистите основно влязоха във властта, уж за да спрат ДПС. Оказва се, че те са тези, които всъщност поддържат окупацията, незаконната окупация на българската територия, което пак е един символ.“
Беше показано нещо, което е ясно на всички - че държавата се управлява от тройна коалиция – ГЕРБ, ОП и ДПС и акцията на Христо Иванов имаше за цел да го докаже.
Бойко Борисов е изключително уплашен от това, което става, смята проф. Ивайло Дичев.
„Започва нещо, което не знаем докъде ще стигне. Напрежението се нагнетява от няколко месеца. Вероятно се разместват някакви пластове в бизнеса. По-новите поколения бизнесмени от типа на Домусчиев и Пеевски изместват по-старите от типа на Божков и на Златев, да кажем. Има нещо, което става, което ще разберем. Така или иначе, серия от събития, разкрития, признания на Божков за огромни подкупи, купуване на акции от Първа инвестиционна банка – серия от неща, които започнаха да нагнетяват напрежението. И сега тази искра, която хвърли Христо Иванов.“
По-сериозният момент тук е въвличането на президента, смята Ивайло Дичев, като нарече „огромен гаф“ нахлуването на Прокуратурата „с тежко въоръжение“ в Президентството.
„Защо беше нужно на Прокуратурата да си създава такъв враг в лицето на президента? Той се превръща в това, което е отдавна очаквано – в обединител на нацията. Там седят леви, десни, млади, стари – скандират, прегръщат се с него. Едно събитие, което би трябвало да уплаши много сериозно Бойко Борисов. Срещу него се консолидира вече маса хора, начело на която стои важна държавна институция – Президентството.“
„Надига се недоволство, което на всичкото отгоре се сдоби с уважаван и популярен лидер, какъвто е президентът. Обедини отляво и отдясно всякакви хора. Просто се готвим като че ли за нови избори наесен. В началото на годината нямаше никакви изгледи за такова нещо“, допълни Дичев.
Разглеждайки двете версии – че Прокуратурата работи за Пеевски и че Бойко Борисов управлява Прокуратурата, проф. Дичев коментира:
„Започвам да си мисля, че г-н Гешев просто е неуправляем и действа на своя глава. Не мога да си представя умен политик като Ахмед Доган да допуска такива грешки. Още по-малко Борисов, който 10 години ни управлява.“
„Тези младежи там, на плажа, които изблъскаха тримата дебаркирали във водата, те бяха по джапанки, по фланелки и с пистолети./…/ Вижте докъде е стигнала държавата. Не само е приватизиран плажът, приватизирана е службата за охрана, която върши поръчки на „семейството“.
Запитан, ако президентът отговаря за Националната служба за охрана, защо не уволни незабавно шефа на службата, Ивайло Дичев отбеляза:
„Това е удивително. В първия момент се създаде впечатление, че няма сила, която да може да свали охраната на Пеевски и Доган. Единият решава, пък другият решава, пък трима души, тричленка… Надявам се, че ще бъде свалена тази охрана, която е скандал сама по себе си. И тези младежи по джапанки и с пистолети ще бъдат върнати към служба на родината, а не към някакви частни лица.“
Налице е блокиране на институциите чрез юридико-нормативна джунгла, подчерта преподавателят.
„Така са направени някакви разпоредби, че всеки си има своята губерния. Единият отговаря за едно, другият – за друго, прехвърлят си топката и в крайна сметка никога нищо не се случва. В тая държава това е проблемът – институциите са тотално блокирани.“
Бойко Борисов се провали с Covid заради своя популизъм, изтъква проф. Дичев.
„Първоначално мерките бяха много ясни, навременни, след което изведнъж реши да отстъпи пред разни хора – футболисти, нощни барове и т.н. И, разбира се, се провали работата. Той лавира. Грешката тук е неговият зиг-заг. Сега вади тежката артилерия – извади Covid-а: ние сме тук в тая криза, а вие правите протести, ще се заразявате, президентът ще е виновен за това, че се заразяват хората.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..